RSS

Dekalog wynajmującego

28 Gru
Dekalog wynajmującego

Oto moje 10 przykazań dobrego wynajmu

Dobry najemca

1. Przeprowadź dobrą selekcję potencjalnych najemców. To w końcu jednemu z nich powierzysz swój majątek. Wynajmuj tylko tym, którzy mają pieniądze, są w stanie i mają chęci opłacić swój byt w Twoim mieszkaniu. Inaczej staniesz się „pomocą socjalną”, z której nie tak łatwo (przy dzisiejszym ustawodawstwie) się wydostać. Zawsze staraj się zobaczyć osobę/y, której zamierzasz wynajmować swoje mieszkanie. Bywa, że po wymienieniu kilku zdań z potencjalnym lokatorem możesz stwierdzić, czy „zasługuje” on na zamieszkanie w Twoim lokalu i nie będzie przysparzać problemów Tobie i otoczeniu.

Umowa najmu

2. Zawsze spisuj umowę najmu. Wszystkie postanowienia bierz „na piśmie” potwierdzonym przez obie strony własnoręcznymi podpisami. Im bardziej szczegółowa będzie Wasza umowa, a przy tym przejrzysta i zrozumiała dla obu stron, tym bardziej „okroisz” rzeczy, które druga strona może zarzucić w przypadku jakichkolwiek nieporozumień.

Meldunek na pobyt stały

3. Nigdy nie melduj lokatora na stałe. Możesz jedynie zameldować najemcę na czas określony. Nie jest polecany meldunek na czas dłuższy niż 1 rok. Zawsze możesz przedłużyć okres meldunku tymczasowego. Natomiast, jeżeli lokator jest zameldowany „na stałe”, to aby Go wymeldować, musisz polegać tylko i wyłącznie na dobrej woli samego lokatora.

Prywatność najemcy

4. Uszanuj prywatność swoich lokatorów – nie odwiedzaj ich zbyt często i pod byle pretekstem. Ingerowanie w prywatne życie najemcy zawsze kończy się rozwiązaniem umowy. Swoje wizyty zapowiadaj z dużym wyprzedzeniem. W czasie wizyt zawsze kontroluj ogólny stan mieszkania. Jeżeli uważasz, że najemca „źle się prowadzi” – zwróć mu delikatnie ale stanowczo uwagę i umów się na powtórną kontrolę.

Kaucja zwrotna przy wynajmie

5. Zabezpiecz się!! W trakcie podpisywania umowy pobierz kaucję za swoje mieszkanie. Jej wysokość powinna być równa lub większa niż jednokrotny czynsz, powiększony o opłaty eksploatacyjne. Rozważ dodatkowe dobezpieczenie się wekslem in blanco wystawionym przez najemcę, jako ewentualne pokrycie większych szkód materialnych wyrządzonych przez niego.

Problem z płatnościami

6. Nie pozwól nawet na krótkotrwałą zwłokę w płatnościach. Problemy najemcy niech pozostaną jego problemami; Ty masz dość swoich więc unikaj partycypowania dodatkowo w problemach lokatora. Zamień empatię na asertywność. Traktuj wynajem jako biznes a nie pomoc społeczną.

Media w mieszkaniu na wynajem

7. Jeżeli tylko możesz, postaraj się przepisać wszystkie media na najemcę; jeżeli nie, to rozliczaj się z nim miesięcznie za wykorzystany miesiąc, zamiast ryczałtowo. Tabele prowizji i opłat wszystkich dostawców medii można łatwo znaleźć w internecie.

Ubezpieczenie nieruchomości

8. Ubezpiecz nieruchomość!! Zazwyczaj ludzie ubezpieczają swoje nowe samochody, ale mało kto tak pilnie ubezpiecza swoje mieszkania, których wartość jest dużo większa niż wartość auta. Zgłoś się do brokera aby wybrał Tobie najbardziej optymalny pakiet ubezpieczeniowy (mury, mienie ruchome, kradzież, dewastacja, OC).

Podatek od wynajmu

9. Pamiętaj, że wynajęcie mieszkania zazwyczaj wiąże się z odprowadzaniem składek do Urzędu Skarbowego, w którym należy zgłosić fakt uzyskiwania przychodu z wynajmu. Zalegalizuj swój wynajem i śpij spokojniej. Zobacz, jak można legalnie nie płacić podatku od najmu.

Sąsiedzi

10. Staraj się żyć dość dobrze ze „swoimi” sąsiadami. Nie znajdziesz lepszego stróża dla swojego mieszkania. Tylko sąsiad powiadomi Cię, gdy przyuważy lokatora „nagle” wyprowadzającego się razem z Twoimi meblami lub odbiornikiem TV, oczywiście bez Twojej wiedzy. Być może sąsiad pomoże Ci znaleźć kolejnego lokatora. Jednak nie przesadzaj z „zależnością” od sąsiadów. Bywa, że im mniej wiedzą, tym dłużej możesz spać spokojnie, nie będąc niepokojonym telefonami, wezwaniami do różnych urzędów, policją i podobnymi instytucjami.

Podoba się Tobie ten artykuł? Kliknij LUBIĘ TO! na Face Book’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.Face Book
 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 28 grudnia 2011 w Wynajem

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

10 responses to “Dekalog wynajmującego

 1. Lech Malinowski

  13 Maj 2015 at 23:17

  Z tym meldunkiem to porada nietrafiona – najemca melduje się sam, mając umowę najmu i wynajmującemu nic do tego.

   
  • Bartosz Dolinkiewicz

   13 Maj 2015 at 23:31

   Zależy na jakiego urzędnika się trafi. Jeden zrobi tak, jak Pan pisze, drugi będzie chciał podpis właściciela i akt nabycia w oryginale. Przerabiałem to już kilkukrotnie 🙂

    
   • Lech Malinowski

    13 Maj 2015 at 23:38

    No ale zgodzimy się chyba, że postępowanie tego urzędnika co „chce podpisu” jest bezprawne. A na takie żądanie działa po prostu zażądanie odmowy meldunku na piśmie – jak urzędnik ma odmówić pisemnie i z uzasadnieniem, to kończy się zachowanie „nie bo nie”. Pomijając już fakt, że niekiedy takie „żądanie właściciela” jest absurdalne – np. czy właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ma przychodzić z prezesem spółdzielni (bo przecież sam nie jest właścicielem mieszkania, a tylko dysponuje prawem do niego).

     
   • Bartosz Dolinkiewicz

    13 Maj 2015 at 23:48

    Nie wiem, czy prawne, czy też bezprawne; wiem, że raz jest tak a innym razem inaczej – czy mi się to podoba, czy nie. Najbardziej absurdalnym zdarzeniem w meldunkowym była taka sytuacja:
    Mieszkaliśmy w UK. Urodziła się nam córka. Aby dostać drugi paszport (po roku) należało mieć nr PESEL. Aby otrzymać PESEL należało przyjechać do Polski i zameldować dziecko. Urzędnik nie chciał zameldować, ponieważ, jak to określił: „dziecko nie może samo mieszkać w domu„. Musiałem się przemeldować z innego mieszkania, tak aby dziecko było zameldowane w mieszkaniu, które posiada meldunek osoby dorosłej. Pani urzędnik za nic nie chciała pojąć, że meldunek dziecka jest nam potrzebny aby dostać PESEL i dziecko będzie mieszkać cały czas z nami – w UK. Nie walczyłem z tym kuriozum, ponieważ mieliśmy 7 dni na załatwienie spraw, po czym wracaliśmy do Wielkiej Brytanii. Co mnie rozśmieszyło już do łez, to urzędniczka powiedziała, że „jako urzędnik miasta i jako matka!! sugeruje mi, abym mieszkał razem z dzieckiem” – czy jakoś tak.

     
   • Bartosz Dolinkiewicz

    13 Maj 2015 at 23:56

    A propos spółdzielczego prawa do nieruchomości – to wystarczy akt nabycia tego prawa, aby dokonać meldunku; bez obecności prezesa spółdzielni 🙂 Zresztą ważne jest, aby sprawę załatwić zamiast walczyć o załatwienie. Fochy urzędników są niesamowite, sami urzędnicy pamiętliwi. Zresztą większość Polski jest już urzędnicza, więc …

     
   • Lech Malinowski

    13 Maj 2015 at 23:57

    Meldunek jest potwierdzeniem zamieszkiwania, więc jeśli chciałeś zameldować dziecko, które gdzieś nie mieszkało, to odmowa byłaby słuszna. Co do konieczności posiadania meldunku do wyrobienia peselu – to chyba nie ma takiej konieczności (vide: http://www.tirana.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/dzial_paszportowy/nadanie_numeru_ewidencyjnego_pesel/?printMode=true).
    Generalnie wszystko rozbija się o znajomość swoich praw i ich egzekwowanie.

     
   • Bartosz Dolinkiewicz

    14 Maj 2015 at 00:01

    To było 6 lat temu. Zresztą do dziś na urzędzie siedzi ta sama osoba i zapewne to się nie zmieni przez najbliższe kilka-naście lat 🙂 Tak, jak wspomniałem wcześniej, należy się dobrze zastanowić, czy opłaca się egzekwować swoje prawa?

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: