RSS

Wynajem samemu vs przez pośrednika

01 Lu
Wynajem samemu vs przez pośrednika

Wynajem swojej nieruchomości (mieszkania, lokalu)

Poszukiwaniem lokatora można zajmować się samodzielnie lub zlecić to profesjonaliście rynku nieruchomości – pośrednikowi. Pierwsze jak i drugie rozwiązanie ma liczne zalety, jak i wady. Poniżej zostaną omówione jedne i drugie.

Zalety wynajmu przez pośrednika

Do plusów zlecenia wynajmu swojej nieruchomości pośrednikowi należy zaliczyć głównie to, że pośrednik prowadzi biuro, które przyciąga potencjalnych klientów. Pośrednik zna również lokalny rynek i może Tobie dać wiele dobrych rad co do np. ceny. Poprzez biura finalizuje się większość najmów komercyjnych, gdzie najem zlecają przedsiębiorstwa (szukając lokali dla swoich pracowników, biur dla swoich przedstawicielstw itd.) Firmy wolą, aby to pośrednik ich reprezentował, niż miałyby tracić czas na szukanie dogodnych dla siebie nieruchomości. Dzięki temu pośrednicy dysponują dobrymi kontaktami z przedsiębiorstwami i ich managerami. Również osoby zamożne korzystają z usług wykwalifikowanych pośredników. Profesjonalista od nieruchomości może również wynegocjować dla właściciela lepsze stawki od klienta za najem. Biuro pośrednika dysponuje również swoim systemem marketingowym, który obejmuje reklamę jak i osobiste kontakty (kojarzenie klientów). Zazwyczaj sama reklama internetowa jest dla pośrednika bardzo tania – biura mają podpisane umowy z największymi portalami nieruchomości, dzięki czemu Twoje ogłoszenie dotrze do setek potencjalnie zainteresowanych osób w ciągu kilku minut. Pośrednik potrzebuje czas na opracowanie oferty. Później  automatycznie eksportuje ją ze swojego systemu do nawet kilkudziesięciu portali internetowych. Każda zmiana oferty (np. ceny, wyposażenia, opisu) jest robiona na bieżąco i bez żadnych dodatkowych konsekwencji finansowych. Biura współpracują też z lokalnymi gazetami i reklamowymi tygodnikami czy miesięcznikami, z którymi mają wynegocjowane dobre stawki. Pośrednicy dysponują również specjalnymi banerami, które profesjonalnie przygotowane i ładnie wyglądające, przyciągają klientów. Przy zleceniu wynajmu w biurze, to pośrednik będzie odpowiedzialny za zrobienie profesjonalnego, zachęcającego opisu nieruchomości oraz wykonania bardzo dobrych jakościowo zdjęć. Również pośrednik podpowie Tobie, jak najlepiej przygotować lokal, aby podkreślić jego atrakcyjność. Ostatnim wielkim plusem zlecenia wynajmu pośrednikowi jest czas, który się zaoszczędzi. Od chwili przejęcia nieruchomości, to pośrednik będzie martwił się o udostępnianie go do oglądania potencjalnym zainteresowanym. To do niego będą dzwonić telefony w sprawie najmu (często w weekendy, z samego rana lub bardzo późno wieczorem), to często pośrednik będzie stał przed lokalem i czekał na klientów, którzy nie przyjdą, pomimo iż byli umówieni. Biura współpracują z innymi biurami – ich zasięg i baza klientów przez to się ogromnie zwiększa.

Zalety zlecenia wynajmu

 • znajomość lokalnego rynku
 • doradztwo
 • portfel bogatszych klientów
 • klienci biznesowi
 • negocjacje
 • zaoszczędzenie mnóstwa czasu i pieniędzy na dojazd
 • profesjonalne zdjęcia i opis nieruchomości
 • bardzo dobry marketing
 • koszty związane z reklamą ponosi pośrednik
 • święty spokój

Wady wynajmu przez biuro pośrednictwa

Większość pośredników zajmuje się transakcjami kupna-sprzedaży nieruchomości. Nie znają się oni na najmie-wynajmie. Te pierwsze transakcje przynoszą nieporównywalnie większe zyski, toteż nie powinieneś się dziwić, dlaczego pośrednik raczej kiepsko podchodzi do wynajmu małego mieszkania za stosunkowo niski czynsz, niż do jego sprzedaży. Wynajem bardzo często bywa „upraszczany” do skojarzenia stron – jak najszybszego skojarzenia stron. Innymi słowy pośrednik będzie dążył do zawarcia umowy najmu z pierwszą lepszą zainteresowaną osobą. Oczywiście jest to dobre dla pośrednika, ale niekoniecznie dla wynajmującego, czyli właściciela nieruchomości. Powód jest jeden: wybrany przez pośrednika klient w cale nie musi okazać się dobrym najemcą dla Ciebie; dla pośrednika najważniejsze jest wynagrodzenie, które zainkasuje od obu stron. Nie ma również co liczyć na solidnie spisane umowy najmu. Dla przykładu podam, że biuro zazwyczaj ogranicza się do 1 kartki, na której są spisane najważniejsze punkty umowy. „Diabeł tkwi w szczegółach”, jak to mówi przysłowie – moja osobista umowa najmu składa się z 12 stron. Wynajmując przez biuro, uszczuplasz swój majątek o jednomiesięczną stawkę czynszu, powiększoną o podatek VAT, co stanowi standardowe wynagrodzenie za usługę pośrednictwa w tym przypadku. Nie licz na to, że pośrednik będzie zarządzał najmem i będzie robił rozliczenie wynajmu. To Twój obowiązek. Aaaalbo nasz – jak zlecisz to profesjonalistom – patrz tu: EZHome.pl Zarządzanie pośrednika sprowadza się do znalezienia kolejnego najemcy i skasowania prowizji.

Wady zlecenia wynajmu

 • usługa jest kosztowna – tracisz min. jeden miesiąc czynszu
 • mało jest kompetentnych pośredników i doradców od wynajmu
 • wybrany przez pośrednika klient zazwyczaj jest pierwszym lepszym klientem
 • jeżeli najemca zrezygnuje z najmu po podpisaniu umowy – to będzie Twój problem, nie pośrednika
 • bardzo uproszczone umowy najmu

Jak najlepiej wynająć nieruchomość?

Jeżeli masz ograniczoną ilość czasu – wynajmij pośrednika, który za Ciebie doprowadzi do umowy. Zajmij się tym, co przynosi Tobie dochód (praca) lub przyjemność (zakupy, dzieci, sport). Daj pośrednikowi konkretny obraz najemcy (z umową o pracę, sprawdzony, z referencjami, młody, bez dzieci, bez psa, niepalący, itd.) i zawrzyj go w umowie pośrednictwa, aby pośrednik wyszukał dla Ciebie dobrego najemcę. Negocjuj wynagrodzenia biura.

Jeżeli natomiast masz dość sporo wolnego czasu, cierpliwości, lubisz obcować z ludźmi, masz pieniądze i pomysły na reklamę, znasz się na rzeczy i wiesz, jak optymalnie reklamować swoją nieruchomość – możesz spróbować wynająć swoje mieszkanie, czy lokal samemu. Zaoszczędzisz przy tym pieniądze oraz zdobędziesz spore doświadczenie, które będziesz mógł wykorzystać w przyszłości.

Dobra umowa najmu

Jedną z najważniejszych rzeczy jest umowa najmu. Dobrze zrobiona umowa pomoże Tobie w pozbyciu się większości ewentualnych problemów z najemcą. Umowę ściągniesz z tego miejsca: nieruchomosci-szkolenia.pl

FaceBook - nieruchomości - rozliczenia - zarządzanie - finansowanie

Ważne informacje dla inwestora

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

7 responses to “Wynajem samemu vs przez pośrednika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: