RSS

Czynsz najmu

31 Paźdź
Czynsz najmu

Składniki czynszu

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Zazwyczaj czynsz jest wypłacany przez najemcę dla właściciela w postaci pieniędzy. Właściciel może zgodzić się na zamieszkanie w jego mieszkaniu w zamian za wykonanie określonych prac lub otrzymania rzeczy. Wymiana barterowa jest bardzo trudna do opodatkowania 🙂

Płać mniejszy podatek od wynajmu

W umowie najmu rozdziel czynsz najmu od opłat niezależnych oraz wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości. Dzięki temu podatek będzie dotyczył jedynie przychodu wynajmującego.

Opłaty niezależne od właściciela – należy przez to rozumieć opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

Wydatki związane z utrzymaniem lokalu – należy przez to rozumieć wydatki, ustalane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokalu w stosunku do powierzchni użytkowej wszystkich lokali w danym budynku, obciążające właściciela, obejmujące: opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości oraz koszty:

  • konserwacji, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzonych remontów,
  • zarządzania nieruchomością,
  • utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, windy, anteny zbiorczej, domofonu oraz zieleni,
  • ubezpieczenia nieruchomości,
  • inne, o ile wynikają z umowy.

Termin płacenia czynszu

Umowa najmu powinna precyzować termin rozliczania lokatora z czynszu. Jeżeli strony nie zamieściły w umowie daty płatności czynszu, powinien on być płacony z góry gdy:

  • najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas najmu,
  • najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony – miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.

Określenie mówiące, że czynsz ma być płatny z góry oznacza, że najemca musi opłacić czynsz z wyprzedzeniem – za okres, który ma dopiero nastąpić.

Forma płatności opłat czynszowych

Może to być gotówka dawana do rąk właściciela w umówiony dzień, jak np. 1-szy każdego miesiąca. Osobiście jestem zwolennikiem gotówki na koncie bankowym i uznaję jedynie formę przelewu.

Rozliczanie się w formie bezgotówkowej ma mnóstwo plusów:

  • gotówka jest uciążliwa a noszenie jej w kieszeni naraża właściciela na straty w wyniku rabunku, zgubienia lub upłynnienia na zakupach
  • wpływ na konto widzisz od razu po zaksięgowaniu – jest to wygodny sposób kontroli rozliczeń
  • bank lubi „obce” wpłaty, zwłaszcza jeżeli chodzi o badanie Twojej zdolności kredytowej
  • przelew na rachunek zostawia ślad i stanowi dowód wpłaty dla najemcy
  • oszczędzasz mnóstwo czasu np. na dojazdy do lokatora, albo najemca do Ciebie

Pokwitowanie

Dlatego zawsze wybieram formę przelewu bankowego, ponieważ nie muszę co rozliczenie podpisywać odbioru gotówki.

Wystawiam natomiast rachunki. Korzystam z internetowego serwisu, dzięki któremu oszczędzam sporo czasu na tworzenie rachunku. Rachunek wysyłam poprzez pocztę e-mail. Dzisiejsza technika jest wspaniała!

Regulacje prawne czynszu najmu

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny –  od artykułu 695
  2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

Pamiętaj, że dla wynajmu nieruchomości na cele mieszkaniowe obowiązują Cię regulacje ustawy o ochronie praw lokatorów, która jest nadrzędna w stosunku do KC.

PS
Możesz sprawdzić jakimi szczegółowymi zapisami umownymi rozliczam wszelkie płatności dotyczące wynajmu mieszkania: nieruchomosci-szkolenia.pl

Kliknij LUBIĘ TO! na FaceBook’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.
FaceBook - nieruchomości - rozliczenia

Ważne informacje dla inwestora

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

30 responses to “Czynsz najmu

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.