RSS

Asertywność a wynajem

07 Sty
Asertywność a wynajem

Czym jest asertywność

Można śmiało powiedzieć, że jest to możliwość obrony swojego zdania i brak lekceważenia ze strony innych. Słownik języka polskiego definiuje asertywność jako:

Umiejętność jednoznacznego wyrażania swoich potrzeb, uczuć i opinii oraz egzekwowania swoich praw przy poszanowaniu praw innych ludzi

Istota asertywności

Umiejętność jednoznacznego demonstrowania swoich opinii, bez zmuszania innych do postrzegania świata w taki sam sposób.

Cel asertywności

Asertywność nie służy do wywyższania się ponad innych, lecz opiera się na akceptacji faktu, że wszyscy mamy równe prawa. Celem bycia asertywnym nie jest też ani ciągła pomoc innym, ani zachęta do zachowań mających na celu dowieść, że inni są lepsi lub mają prawo oczekiwać więcej.

Celem jest obrona Twoich potrzeb i pragnień, przy założeniu, że potrzeby i pragnienia innych są równie ważne.

Problemy z najemcą

Lokator jest to człowiek, którego zachowanie bardzo przypomina zachowanie małego dziecka. Jak raz coś odpuścisz lub pozwolisz sobie na złe zachowanie, sytuacja będzie się powielać ze zwiększoną częstotliwością.

Zaczyna się zwykle bardzo niewinnie np.:

  • od zrobienia imprezy trwającej całą noc, po której lub jeszcze w trakcie której otrzymujesz telefony od zdenerwowanych sąsiadów lub
  • od 2-3 dniowego opóźnienia w opłacie czynszu

Jeżeli od razu nie zareagujesz – sytuacja się powtórzy. Mało tego. Z każdym kolejnym razem będzie gorzej – albo głośniejsza impreza ze stratami materialnymi albo wydłużający się w nieskończoność termin dokonania opłat.

Oczywiście podałem powyżej tylko te najczęstsze przypadki kłopotu z najemcami.

Radzenie sobie z najemcami

W kontakcie z najemcą pamiętaj, że Twoje uwagi lub zastrzeżenia muszą być konstruktywne. Nie możesz powiedzieć „nie i już”, a na każde zapytanie lokatora odpowiadać „bo nie!”. Zastrzeżenia muszą z czegoś wynikać. Najlepszym sposobem na zamknięcie ust grzesznemu najemcy jest przewidzenie takich sytuacji i zamieszczenie odpowiednich zapisów w umowie najmu.

PS
Zobacz jakich umów sam używam przy wynajmowaniu lokalu mieszkalnego: nieruchomosci-szkolenia.pl

Nie kłóć się z najemcą, bo pogorszysz jedynie sprawę. Imprezowiczowi spokojnie i z szacunkiem wskaż palcem paragraf waszej umowy, mówiący o przestrzeganiu ciszy nocnej, a następnie wskaż zapis mówiący co się stanie, jeżeli lokator nie przestrzega tego warunku (np. wypowiedzenie umowy). Spokojnym, aczkolwiek bardzo stanowczym tonem, poinformuj imprezowicza, że jeżeli powtórzy ekscesy, to będzie musiał się wyprowadzić.

Z najemcą, który spóźnia się z zapłatą czynszu i opłat zrób dokładnie to samo. Postaw go przed murem: albo płacisz, albo opuszczasz nieruchomość. Pod murem ma postawić go Twój stanowczy ton głosu, a nie Twoje ręce! I nie krzycz na najemcę, mów wyraźnie. Nie rozwodź się też nad interpretacją zapisów, bo lokator zrobi dokładnie to samo, tyle że w drugą stronę.

Jeżeli masz wpisane kary za spóźnienie i/lub obciążenie ustawowymi odsetkami, to bezwzględnie wykonaj te zapisy! Najemca musi czuć, że to nie jest kilka pustych słów zapisanych na papierze, ale te słowa i stwierdzenia mają moc i Ty je będziesz stosował w praktyce.

Umowa najmu – rzecz święta

Dlatego jest tak ważne posiadanie umowy najmu. Jest to też broń obosieczna, ponieważ każda dobra umowa zawiera prawa i obowiązki obu stron. Zgodnie z definicją asertywności, jeżeli Ty wymagasz realizacji uzgodnień, to i Twój najemca też będzie ich wymagał w stosunku do Ciebie.

Dobra umowa broni się sama. Wskazując odpowiednie paragrafy zapobiegasz niepotrzebnym kłótniom, oraz ucinasz wszelkie obiekcje drugiej strony; skoro podpisał, to znaczy, że się zgodził, więc teraz sam sobie nie może zaprzeczyć. Natomiast swoją stanowczą postawą pokazujesz determinację do wypełniania postanowień umownych.

Podaj w komentarzu, jak Ty radzisz sobie z trudnymi sytuacjami ze swoimi lokatorami?

Kliknij LUBIĘ TO! na FaceBook’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.
FaceBook - nieruchomości - rozliczenia - zarządzanie - finansowanie

Ważne informacje dla inwestora

W artykule wykorzystano materiały z książki „Asertywność krok po kroku” Windy Dryden i Daniel Constantinou

Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

7 responses to “Asertywność a wynajem

  1. Jaania

    7 kwietnia 2014 at 21:33

    wIRAM. cZYTAŁAM BARDZO CIEKAWE INFORMACJĘ NA TEMAT WALORYZACJI KAUCJI. I potrzebuję porady. Rozpoczęłam wynajem nieruchomości w wysokości 1000zł przez 4 miesiące. Potem dogadałam się z lokatorami i płacili wg nowej umowy po 350zł. Po roku wróciliśmy do 1000zł i po miesiącu umowa uległa rozwiazaniu, poniewaz ja wypowiedzieli. czyli wpłacili tylko jeden czynsz w takiej wysokości. kaucji przyjełam 2 tys w chwili wprowadzenia. w jakiej wysokości kaucje powinnam oddac lokatorom?

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: