RSS

Jak zabezpieczyć się przed najemcą

29 Maj
Jak zabezpieczyć się przed najemcą

Formy zabezpieczenia przed nieuczciwym najemcą

1. Kaucja

Najpowszechniejszym zabezpieczeniem stosowanym przez wynajmujących stanowi kaucja, czyli pobranie pewnej kwoty w gotówce, której zadanie jest pokrycie ewentualnych strat na koniec najmu. Szerzej o kaucji napisałem w tym artykule: kaucja za wynajem

2. Umowa wynajmu

Jedną z najważniejszych form zabezpieczenia jest umowa najmu. Ustawa o ochronie praw lokatorów reguluje wiele, aczkolwiek pewne istotne szczegóły pozostawia do dogadania między stronami. A jak wiadomo, diabeł tkwi właśnie w nich.

3. Weksel

Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie w formie weksla in blanco. Ta forma ma 2 strony. Z jednej może wystraszyć najemcę, dla którego podpisywanie „weksli” źle się kojarzy; z drugiej strony wynajmujący uzyskuje dość silnego asa w przypadku niewywiązywania się najemcy ze swoich zobowiązań. Sąd, dzięki prawu wekslowemu, bardzo szybko zasądza „wyrok”. Jeżeli jednak najemca nie ma grosza przy duszy, to nawet najsprawniejszy komornik pozostaje bezsilny.

4. Dobry wybór najemcy

To jest chyba sedno udanego najmu. Konia rzędem temu, kto umie w 100% przepowiedzieć, który potencjalny najemca okaże się bezproblemowy. Doświadczenie czyni mistrza. Jeżeli właściciel nieruchomości działa minimum kilka lat na rynku, to można przyjąć, że wiele musiał doświadczyć (co nie jest jednoznaczne, że wyciągnął z tego odpowiednie wnioski) i powinien mieć pewną „sprawność” w selekcjonowaniu potencjalnych lokatorów. Jeżeli jesteś nowicjuszem – zdaj się na ekspertów, a unikniesz kosztownych rozczarowań.

5. Osobny zamek

Niektórzy moi znajomi wykorzystują taki oto patent: w drzwiach montuje się 2 zamki, jednak najemca posiada klucze tylko do jednego z nich. Właściciel nieruchomości ma komplety kluczy od obu zamków. Jeżeli najemca przestaje płacić, uniemożliwiają mu wejście do mieszkania przez zamknięcie drugiego zamka. Co do legalności tego pomysłu, to … no cóż, ważne, że działa.

6. Zastaw na rzeczach ruchomych najemcy

Właściciel może ustanowić zastaw na rzeczach najemcy i zająć je do czasu rozliczenia.

7. Najem okazjonalny

Najemca w formie aktu notarialnego poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do zdania lokalu na żądanie wynajmującego. Również najemca ówcześnie podaje inny lokal, do którego ewentualnie się wprowadzi.

8. Podpisanie wypowiedzenia in blanco

Często słyszę, jak wynajmujący chwalą się, że nie mają problemu z pozbyciem kiepskiego najemcy, ponieważ uzależniają podpisanie umowy najmu od podpisania wypowiedzenia przez lokatora. Oczywiście pole z datą pozostaje wykropkowane. Taki czyn jest niezgodny z ustawą, i jeżeli sprawa trafi do sądu, wynajmujący przegra.

9. Ubezpieczenie mieszkania

Firmy ubezpieczające nieruchomości zapewniają pakiety ubezpieczeń dla wynajmujących. Można wybrać, jako dodatkowe do swojej standardowej polisy, ubezpieczeni od aktów wandalizmu, czy od stłuczenia. Jest to zawsze dodatkowy wydatek, jednak może się okazać (w nadzwyczaj skrajnych sytuacjach), że warty zainwestowanych pieniędzy.

10. Wynajęcie pustego lokalu

Przy wynajmowaniu kompletnie nieumeblowanego mieszkania obniża się koszty ewentualnych napraw, czy wymiany zużytych mebli. Tarmoszenie się z najemcą o to, czy fotel miał rozdarcie na rogu w momencie przejmowania nieruchomości, czy też był w super stanie jest bardzo meczące. Jednak wielu najemców nie będzie zainteresowanych zupełnie pustym lokalem.

11. Poręczenia osób trzecich

Wielu wynajmujących swoje mieszkania studentom podpisuje umowy najmu z rodzicami swoich lokatorów lub robi ich współodpowiedzialnymi za zachowanie, w najętej nieruchomości, swoich pociech. Jest to zawsze jakaś forma „batu” nad niesfornym studentem-rozrabiaką lub nagłą niewypłacalnością lokatorów.

Posumowanie i rady dla wynajmującego

Tak de facto nie ma 100% zabezpieczenia przed nieuczciwym najemcą. Wszystkie wymienione powyżej formy zabezpieczeń służą jedynie do wymuszenia zachowania się najemcy w pewnych, określonych granicach. Niestosowanie żadnej z powyższych metod zwiększa ryzyko porażki wynajmu, za którą ciągną się konsekwencje finansowe dla właściciela.

Kliknij LUBIĘ TO! na Face Book’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.
FaceBook - nieruchomości - rozliczenia - zarządzanie - finansowanie

Ważne informacje dla inwestora

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

11 responses to “Jak zabezpieczyć się przed najemcą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: