RSS

Zadatek a zaliczka przy wynajmie

23 Wrz
Zadatek a zaliczka przy wynajmie

Kiedy stosować tę formę zabezpieczenia

W okresie między sprzedażą nieruchomości stosuje się umowę przedwstępną, w której strony określają warunki przyszłej transakcji, oraz sankcje karne, gdyby do niej nie doszło z winy jednej ze stron.

Natomiast powoływanie się na zapisy o zadatku lub zaliczce przy wynajmie nieruchomości można z powodzeniem stosować w:

Zaliczka przy wynajmie

Zaliczka jest kwotą wpłacaną na poczet przyszłych zobowiązań jednej strony względem drugiej. Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie dojdzie do transakcji, strona wpłacająca zaliczkę może żądać jej zwrotu w całości (100%) bez żadnych dodatkowych konsekwencji.

Zaliczkę pośrednio definiuje Kodeks cywilny a dokładnie art. 494

Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Strona, która czuje się pokrzywdzona – np. najemca, który zapłacił za przewiezienie swoich mebli do mieszkania, które nie może nająć – może dochodzić, na drodze sądowej, zadośćuczynienia od wynajmującego, który zerwał umowę.

Zadatek w najmie

Zadatek jest opisany w art. 394 wspomnianego Kodeksu cywilnego

W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Wybrać zaliczkę, czy zadatek przy wynajmie

To zależy od okoliczności i zgody drugiej strony. Jeżeli właściciel nieruchomości jest zdecydowany wynająć ją potencjalnemu najemcy na określonych warunkach – niech bierze zadatek. Jeżeli natomiast wynajmujący ma możliwość wynajęcia swojej nieruchomości komuś innemu za większe pieniądze lub bardziej pewnej osobie – niech obstaje przy zaliczce.

Kliknij LUBIĘ TO! na Face Book’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.Lubię blog Rozliczanie Nieruchomości
 

Tagi: , , , , ,

One response to “Zadatek a zaliczka przy wynajmie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: