RSS

Nieużywane mieszkanie

02 Mar
Nieużywane mieszkanie

Nieużywany lokal

Niszczeje. Dokładnie tak jest! O wszystko należy odpowiednio dbać. O nieruchomości również. Nawet o grunt, który potrafi zarosnąć tak, że po kilku latach właściciel nie potrafi wskazać granice działki. Lokale mieszkalne może nie zarastają roślinnością, przynajmniej w naszym klimacie, ale wpływ różnych czynników przyśpiesza ich zużywanie.

Kto ponosi odpowiedzialność

Odpowiedzialność można zrzucić na wiele czynników. Może to być deszcz, który wdziera się do pomieszczeń poprzez kiepskiej jakości uszczelki okienne, czy poprzez nieszczelności w systemie rynien. Może to być wiatr, który nawiewa piach i brud na mury. Może to być wilgoć, która niepostrzeżenie wkrada się do pomieszczeń i niszczy ściany.

Jak więc widzisz, dewastacja wcale nie musi być spowodowana działalnością człowieka. Znowu z drugiej strony, człowiek może skutecznie zapobiegać powolnemu rujnowaniu.

Dlaczego nieużywany lokal niszczeje

Z mieszkaniem jest podobnie jak z człowiekiem, czy samochodem. Jeżeli o nie nie dbamy – mści się na swój sposób. Jeżeli nie wymienisz na czas paska rozrządu – silnik może ulec zniszczeniu. Jeżeli nie dostarczasz swojemu organizmowi ruchu lub witamin – tracisz zdrowie.

Jeżeli nikt nie mieszka w lokalu, lub nie przebywa przez dłuższy okres czasu – lokal traci swoją świetność. Pustostan jest równie niedobry jak lokator, który dewastuje nieruchomość. Tylko różnica jest taka, że lokatora możesz podać do sądu i odzyskać odszkodowanie.

Co może się stać w nieużywanym mieszkaniu

  • uszczelki murszeją z braku nawilżania – kruszą się i krany zaczynają przeciekać
  • instalacja wodna zapycha się poprzez wytrącający się kamień w zastałej wodzie
  • instalacja gazowa (termy) zapowietrza się
  • aluminiowa instalacja elektryczna utlenia się i występują problemy z zapalaniem światła, czy spięcia
  • w niewietrzonym mieszkaniu łatwiej zbiera się wilgoć i powstaje pleśń lub grzyb
  • brak używania zamków powoduje problemy w ich otwarciu

Pustostany

Prawdopodobnie w pełni zdajesz sobie sprawę z bezpośrednich kosztów finansowych niewynajętego mieszkania. Mowa o opłatach eksploatacyjnych na utrzymanie całego budynku, kosztach stałych za media, czy o podatku od nieruchomości.

Do tego dochodzą wszelkie naprawy urządzeń, czy stałych elementów, które odmawiają posłuszeństwa dzięki właśnie zaprzestania ich prawidłowego funkcjonowania. Brzmi nieco naciąganie, ale …

Przejmując w zarządzanie najmem lokal mieszkalny, położony na ostatnim piętrze, który stał niewynajęty przez 1,5 roku musiałem wymienić baterię wannową, wezwać fachowca aby uruchomił piecyk gazowy, powymieniać uszczelki w oknach oraz sitka w kranach i pozbyć się odoru w toalecie.

To wszystko oczywiście wymagało nakładów finansowych; a te dodatkowe koszty znacząco podwyższyły ogólny miesięczny rachunek za posiadanie mieszkania.

Porady dla wynajmujących

Unikanie pustostanów powinno być Twoim priorytetem w biznesie wynajmu. Niestety i mi się zdarzają dłuższe lub krótsze okresy, w których lokale stoją puste, czekając na najemcę. W tym czasie proponuję Tobie przeprowadzenie konserwacji takiego lokalu. Temu tematowi poświęciłem część szkolenia, które możesz zobaczyć tu: Tajemnice dobrego zarządzania wynajmem

Zobacz wstęp do 3 godzinnego szkolenia

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiLubię blog Rozliczanie Nieruchomości

Reklamy
 

Tagi: , , , , , ,

8 responses to “Nieużywane mieszkanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: