RSS

Umowa rezerwacyjna

25 Czer
Umowa rezerwacyjna

Najemca jest zainteresowany najmem, ale nie od dziś

Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Pamiętasz, co napisałem o bookowaniu najmu? Nie chcę się powtarzać, ale zapamiętaj: żeby ten biznes przynosił profity, to wynajmuj nieruchomość pierwszej osobie, która zapłaci. Dokładnie to opisałem w artykule (z 14 sierpnia 2013) w poradach dla wynajmującego – pkt 1 i 6.

Bywają takie sytuacje, w których np. rodzice szukają dla swoich pociech odpowiedniego mieszkania do najęcia. Związane jest to szczególnie z wyjazdem na studia do innego miasta. Pamiętaj, że to nie rodzice, ale ich dziecko będzie właściwym najemcą/lokatorem. Mogą to być również krewni osób będących poza granicami Polski, którzy szukają dla nich lokum w kraju. Może to równie dobrze być przyjaciółka lub przyjaciel – osoba bliska, której potencjalny najemca ufa, a która poszukuje w jego imieniu mieszkania.

Rezerwacja lokalu

Dokładnie z takimi osobami, jak wymienione wyżej, właściciel nieruchomości na wynajem powinien podpisać dokument mówiący o zobowiązaniach każdej ze stron i ewentualnych sankcjach.

Dokumentem tym będzie umowa rezerwacyjna, sporządzona na piśmie i podpisana przez obie strony. Przypominam, że stroną dla właściciela nieruchomości będzie osoba poszukująca, która niekoniecznie musi być najemcą.

Umowa rezerwacyjna daje większą pewność podpisania umowy najmu, bowiem druga strona (najemca) zaangażowała swój czas i pieniądze. Warunkiem pewności musi być jednak dobre sporządzenie zapisów.

Jak ma wyglądać umowa

Uwaga: umowa rezerwacyjna nie została wymieniona w Kodeksie cywilnym, a co za tym idzie, strony umowy są zobowiązane do tego, co wynika z treści takiej umowy.

Biorąc pod uwagę ewentualne dochodzenie, przez strony umowy rezerwacyjnej, swoich praw przed sądem, należy zwrócić uwagę na równe podzielenie praw i obowiązków, wynikających z tej umowy, między wynajmującym a najemcą.

O co chodzi?

O to, abyś jako wynajmujący zapisał np., że:

  • najemca wpłaca pieniądze w postaci zadatku, które przepadną, jeżeli najemca się rozmyśli, lub które będziesz musiał oddać w podwójnej wysokości, jeżeli to Ty zmienisz zdanie
  • najemca musi podpisać umowę najmu lub wprowadzić się do określonego terminu, ale jako wynajmujący musisz przygotować i udostępnić nieruchomość najemcy również do tego samego terminu
  • czynsz najmu płacony w przyszłości przez najemcę będzie w kwocie X, i że do tego czasu nie zmienisz zdania podwyższając go

W umowie rezerwacyjnej musisz dokładnie opisać strony umowy – czyli kto jest właścicielem, a kto będzie lokatorem/najemcą oraz co konkretnie będzie przedmiotem umowy najmu – jaka nieruchomość, gdzie położona, o jakim metrażu, itd.

Wpisz w umowę prawo ewentualnego odstąpienia od zawarcia umowy najmu ze względu na konkretne warunki lub bezwarunkowo. Pamiętaj, że prawo do odstąpienia powinno być przydzielone obu stronom.

Treść umowy musi być obustronnym oświadczeniem woli i obustronnym porozumieniem co do szczegółów.

Opłata rezerwacyjna

Jak najbardziej powinieneś żądać od potencjalnego najemcy opłaty za zarezerwowanie lokalu. Może to być np. 50% czynszu. Oczywiście musisz sobie skalkulować, jaka kwota Tobie bardziej odpowiada ekonomicznie w porównaniu z terminem. Jeżeli ewentualny lokator chce podpisać umowę rezerwacyjną, z której wynika, że za 2 tyg. wprowadzi się do Twojego mieszkania – to 50% czynszu jest wg mnie akceptowalnym zabezpieczeniem. Natomiast jeżeli ktoś chce sobie zabukować lokal na kilka m-cy w przód i proponuje połowę czynszu, to wielce prawdopodobne, że będziesz na tym sporo stratny – pamiętaj, że nieruchomości generują całkiem spore koszty stałe lokalu.

W umowie możesz zawrzeć paragraf na temat tego, co się stanie z opłatą rezerwacyjną, gdy najemca zdecyduje się na Twoją nieruchomość, lub jeżeli nie podpisze umowy najmu? Opłata może przepaść – za okres oczekiwania, lub np. zostać przyjęta na poczet przyszłych płatności lub kaucji. Wszystko zależy od zapisów umownych, które Ty oraz potencjalny najemca wspólnie tworzycie.

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiLubię blog Rozliczanie Nieruchomości
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 25 czerwca 2014 w Nieruchomości, Prawo dotyczące nieruchomości, Wynajem

 

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: