RSS

Wynajem mieszkania zadłużonego

14 Wrz
Wynajem mieszkania zadłużonego

Wynajęcie dobre na zadłużenie

Ponad rok temu miałem taki oto przypadek:

Zadzwoniła do mnie przyjaciółka. Opowiedziała historię swojej koleżanki, która popadła w długi. Zaczęło się od utraty pracy na etacie, później zaczęły się spięcia z mężem, problemy z rodziną. Przeszło w stany załamania nerwowego. Osoba ta posiadała nowe, ładne mieszkanie, którego sama nie potrafiła utrzymać. Z miesiąca na miesiąc koszty narastały, a przychodu nie było.

W tym właśnie momencie odebrałem telefon od przyjaciółki. Chciała ratować tę koleżankę. Zwróciła się do mnie o pomoc w wynajęciu mieszkania koleżanki. Niestety wszystkie próby ratowania sytuacji spełzły na niczym. Właścicielka lokalu zachowała totalną bierność i poszła na dno wraz ze statkiem. Szkoda.

Ratowanie sytuacji

Na powyższym przykładzie można dopatrzeć się pewnych schematów. W życiu bywa różnie: raz pod wozem, raz na wozie. Jednak, jak ma się złe długi i jak nic się z tym nie robi – to sytuacja się pogarsza. Takie mieszkania stanowią kąsek dla wytrawnych inwestorów, którzy przejmują je za długi, często dużo poniżej ich wartości rynkowej. Cóż – tak się tworzą okazje. Niestety jedna strona musi stracić, aby druga mogła zyskać.

Być może znasz podobne osoby do koleżanki mojej przyjaciółki; osoby, którym po prostu w pewnym momencie życia coś nie wyszło i załamały ręce. Czas mijał, koszty rosły, odsetki zaczęły gonić odsetki i … komornik zabrał wszystko.

Wynajem może być słusznym posunięciem i bardzo przyczynić się do ratowania sytuacji. Jeżeli dłużnik posiada nieruchomość, w której mieszka i ma możliwość zamieszkać gdzie indziej – gdzieś, gdzie koszty będą o wiele mniejsze – to warto spróbować.

Wynajem może również przysłużyć się zdołowaniu właściciela. Niezapłacone rachunki lokatorów, czy zrujnowane mieszkanie mogą pogłębić problemy.

Dlatego też wynajem może być kołem ratunkowym, albo gwoździem do trumny.

Właściwie wszystko zależy od wynajmującego. Nie od banku, który żąda spłaty rat, nie od wierzyciela, który ciśnie dłużnika – wszystko jest w rękach wynajmującego. To wynajmujący posiada 100% kontrolę nad sytuacją. Ważne, aby umiał to wykorzystać.

Jak porażkę przekuć w zwycięstwo

Największym wyzwaniem stanowi czas. Właściciel musi działać szybko i zdecydowanie. Podejmowane decyzje muszą być słuszne – przynajmniej ekonomicznie. Przeprowadzka do mamy to nie wstyd, lecz tymczasowe rozwiązanie największych problemów. Później odszykowanie mieszkania – sprzątanie, odmalowanie (najtańsza farba kosztuje 50 zł za 10l), stworzenie i wystawienie oferty oraz wynajęcie.

Jeżeli występują jakiekolwiek zadłużenia na mieszkaniu – należy je opłacić natychmiast (prąd, gaz – inaczej odetną) lub dogadać się z zarządcą (np. rozłożenie na raty, prace społeczne w zamian za umorzenie części długów, itp). Przecież nikt nie chce, aby z trudem zdobyty najemca spotkał się z problemami w postaci odłączonej energii elektrycznej czy gazu, prawda?

Moim zdaniem działanie jest o wiele lepsze niż obojętność. Z działania – nawet, jeżeli nic nie wyjdzie – to człowiek zdobędzie ogromne doświadczenie. Być może wyjdzie i … zaowocuje biznesem na wynajem?

Prawda o przedsiębiorczości

Ja na prawdę zdaję sobie sprawę, jak trudno jest się przemóc i cokolwiek podziałać, zamiast narzekać na przeciwności losu. Malkontentów mijam co dziennie. Również w pełni jestem świadomy, że 9 na 10 osobom biznes z wynajmem nie wyjdzie lub nie wyjdzie na dobre. Ale jak napisałem wcześniej – kontrola jest po stronie właściciela nieruchomości – i należy tylko bardzo chcieć.

Ponad 10 lat temu moja koleżanka z banku opowiedziała mi historię swojego kolegi, który mając 50 zł w kieszeni pojechał do dużego miasta, aby zmienić swoją przyszłość. Zmienił ją. Został managerem z górnej półki. Nie od razu oczywiście, ale … , ale desperacja jest nieraz czymś wręcz wymaganym.

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiLubię blog Rozliczanie Nieruchomości

 

Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

3 responses to “Wynajem mieszkania zadłużonego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: