RSS

Odsetki od zadłużenia

27 Paźdź
Odsetki od zadłużenia

Wynagrodzenie w postaci odsetek

W zasadzie dla wynajmującego wyłącznie czynsz najmu powinien stanowić wynagrodzenie. Niestety, gdy najemca przestaje płacić na czas lub w ogóle nie chce płacić swoich kosztów (media, opłaty eksploatacyjne, czynsz), właściciel nieruchomości w prosty sposób może egzekwować zadośćuczynienie w postaci odsetek od niezapłaconego salda.

Fakt, z tym „prosty sposób” to przegiąłem, ponieważ jest on prosty, ale wyłącznie w teorii. Dopóki gotówka nie znajdzie się na koncie wynajmującego, dopóty nie można mówić o prostym egzekwowaniu 🙂

Dwa rodzaje odsetek

Na rynku działa wiele stóp procentowych – wystarczy przejrzeć pierwszą stronę NBP. W umowach cywilno-prawnych zazwyczaj wymienia się jedną z nich – tzw. odsetki maksymalne. Dlaczego tylko te? Ponieważ standardowo beneficjent ma prawo do odsetek ustawowych. Nie trzeba tego nigdzie zapisywać. Natomiast warunki, kiedy wchodzą w grę odsetki maksymalne – trzeba uściślić.

Jeżeli jedna strona pozywa drugą o zapłacenie należności, to sąd zazwyczaj od razu przychyla się, aby strona pozwana zapłaciła daną należność wraz z odsetkami ustawowymi, jako ekwiwalent wyrównujący straty wierzyciela.

Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.

Wierzyciel może sięgnąć jedynie po ściśle określoną ilość punktów procentowych odsetek maksymalnych.

Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).

Podstawa prawna: art. 359 Kodeks Cywilny

Jaja z odsetkami maksymalnymi

Od 9 października 2014 r. odsetki maksymalne wynoszą: 12%

Jak to zostało obliczone? Ano tak: 4 x stopa lombardowa

Stawki NBP - odsetki maksymalne

Jak widać na obrazku – stawka stopy lombardowej wynosi 3%.

Więc gdzie te jaja?

Jaja wychodzą wtedy, gdy porówna się odsetki ustawowe z odsetkami maksymalnymi. Odsetki ustawowe wynoszą bowiem 13%.

§ 1. Wysokość odsetek ustawowych ustala się na 13 % w stosunku rocznym.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych

Rada dla wynajmujących

Wpisuj w umowę najmu odsetki – lokator będzie bardziej skory płacić na czas. Stwórz klauzulę, która opisywałaby warunki, kiedy dłużnik ma zapłacić odsetki ustawowe a kiedy maksymalne, z zastrzeżeniem, że jeżeli odsetki maksymalne będą niższe, niż ustawowe – to ma zapłacić te wyższe.

Rozliczanie Nieruchomości

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.