RSS

Terminowe płatności czynszu najmu

10 Mar
Terminowe płatności czynszu najmu

Zapewnienie ciągłego przepływu pieniędzy – CashFlow

Jednym z podstawowych celów wynajmu jest uzyskanie wynagrodzenia w postaci czynszu najmu. Płatność tego wynagrodzenia powinna następować cyklicznie – w czasie trwania umowy między wynajmującym a najemcą. Dla inwestora lub nawet zwykłego Kowalskiego, który postanowił uruchomić nieużywane mieszkanie po dziadkach, owo wynagrodzenie jest po prostu spodziewane i wkalkulowane w kolejne decyzje finansowe właściciela nieruchomości.

Co się jednak dzieje, gdy wynajmujący nie otrzymuje wynagrodzenia w postaci czynszu najmu? Sytuację taką można porównać do pracy etatowej, kiedy to, na koniec przepracowanego miesiąca, pracownik nie dostaje zasłużonych pieniędzy. Wszak takie sytuacje zdarzają się, ale nie tak licznie jak niepłacący lokatorzy.

Właściciel nieruchomości co miesiąc z utęsknieniem oczekuje należnego mu wynagrodzenia. Jednak, gdy dzień płatności wydłuża się – zaczyna tworzyć się nerwowa atmosfera. Dlaczego? Ponieważ przepływ pieniądza zostaje przerwany. Dla czytelnika może to nie być nic takiego, gdy lokator zapłaci tydzień później, ale dla właściciela nieruchomości, który musi zapłacić ratę kredytu hipotecznego, ów 7-dniowe opóźnienie może zadecydować o być lub nie być.

Z najemcą można postępować jak z dzieckiem. Poznaj zatem 2 sposoby na uniknięcie opóźnień w zapłacie czynszu najmu

Metoda bata

Polega na karaniu niesfornego najemcy. W umowie najmu wpisuje się zapis stanowiący o karze umownej. Jak? Zobacz sam

W przypadku zalegania z płatnościami przez Najemcę, Wynajmujący naliczy odsetki ustawowe za każdy dzień opóźnienia w zapłacie oraz karę umowną w wysokości 50 PLN (słownie: pięćdziesięciu złotych).

Tak na marginesie, to wzór umowy, który osobiście używam w zarządzaniu wynajmem, możesz ściągnąć:
umowa najmu wolnorynkowa

Czy można pobierać dodatkową opłatę za to, że lokator nie zapłacił w terminie? Oczywiście, ale będzie to prawnie nieskuteczne (?!?) Więc o co tu chodzi? Jak w tytule – aby przymusić najemcę do terminowego regulowania zobowiązań, w tym czynszu najmu. Dlaczego prawnie nieskuteczne? Ponieważ zgodnie z art. 483 kodeksu cywilnego określającego karę umowną – dotyczy ona jedynie zobowiązania niepieniężnego.

Pozostaje pytanie: po co ta farsa? Więc może powtórzę: aby przymusić najemcę do terminowego regulowania Twoich należności. Głupie? Czyżby?!

Najemca wcale nie musi znać się na przepisach i zrobi wszystko, aby nie zostać ukaranym. Podobnie jest z kierowcami, którzy hamują widząc fotoradar – zwalniają po to, aby nie dostać mandatu; lecz nie wiedzą, że np. ów fotoradar postawiony jest nielegalnie i ewentualne roszczenie o zapłatę kary będzie prawnie nieskuteczne.

Jednak wynajmujący powinien w pełni zdawać sobie sprawę z psychologicznej siły takiego zapisu o karze umownej oraz następstwach prawnych takiego zapisu.

Metoda marchewki

W tej metodzie odwracamy medal i zamiast kary, najemca dostaje nagrodę. Spokojnie – już tłumaczę. Oczywiście znowu chodzi mi o przymuszenie najemcy do terminowego regulowania zobowiązań, ale owo przymuszenie wynikać w tym przypadku będzie od samego najemcy.

Nagradza się najemcę za terminową wpłatę zobowiązań pieniężnych (czynszu, opłat eksploatacyjnych, rachunków za wodę, gaz, prąd, etc.) poprzez np. obniżenie czynszu najmu. W umowie najmu zapisujesz kwotę czynszu jako np. 1.100 zł. Tworzysz również zapis mówiący, że gdy najemca uiści w wyznaczonym terminie wszystkie swoje zobowiązania pieniężne wobec właściciela nieruchomości – kwota czynszu najmu będzie wynosić 1.000 zł lub otrzyma rabat 100 zł do czynszu najmu.

Zamiast obniżać czynsz najmu można np. zapłacić za najemcę – czyli (z drugiej strony) nie pobrać pieniędzy od najemcy – za np. użyczenie łącza internetowego w kwocie np. 50 zł.

Najemca chcąc uzyskać rabat zrobi wszystko, aby dotrzymać warunków, po spełnieniu których będzie mógł zaoszczędzić. W tym przypadku to najemca/lokator będzie sam siebie pilnował.

Rada dla inwestora

Oczywiście powyższe metody mogą spotkać się z uznaniem najemcy lub jedynie chwilowym uznaniem. Niemniej każdy chwyt na terminowe wypłacenie wynagrodzenia wynajmującemu jest dobry. Dlaczego? Ponieważ czynsz najmu należy się wynajmującemu jak psu zupa!!

Śledź blog – zapisz się po prawej stronie, a będziesz informowany o nowych wpisachRozliczanie Nieruchomości
 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

9 responses to “Terminowe płatności czynszu najmu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: