RSS

Dbaj o najemcę swego jak o siebie samego

28 Paźdź
Dbaj o najemcę swego jak o siebie samego

Wynajem to biznes

Wynajmowanie nieruchomości jest działalnością komercyjną. No chyba, że właściciel wynajmuje mieszkanie za to, że lokator będzie je utrzymywał. W takim wypadku rzeczywiście to właściciel robi łaskę najemcy; aczkolwiek znam kilka osób, którym to darmowy lokator robił łaskę 🙂 No cóż …

jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

Innymi słowy, na co pozwolisz lokatorowi, to będziesz się z tym musiał nauczyć żyć.

Dlaczego wynajmujący tracą lokatorów

Nie mogę się powstrzymać … i opowiem to na przykładzie znajomego mojej mamy. Posiada 2 mieszkania w Gorzowie. Na każdym zarabia 900 zł; czyli 9 stów wynosi czynsz najmu, jaki co miesiąc pobiera. No więc dzwoni do mnie i mówi, że mu się najemcy chcą wyprowadzić i czy mógłbym zobaczyć, o co im chodzi? No dobra – zgadzam się pomóc mu … kolejny raz. W rozmowie z pierwszymi lokatorami dowiaduję się, że im wieje z korytarza. Druga lokatorka skarży się na kiepsko działającą termę.

Bo oni marudzą

Mówię więc właścicielowi lokali, aby zrobił coś z drzwiami wejściowymi w jednym mieszkaniu i spojrzał na piecyk w drugim. Jednak on wie lepiej: lokatorzy po prostu marudzą!! W ogóle nie był zainteresowany tym, co tak na prawdę trapi najemców. Przyjął z góry, że mu dupę zawracają i już. Niesamowite. No, ale się zobowiązałem, że dam mu jakieś rozwiązania.

Co boli najemcę

Idę na pierwsze mieszkanie i okazuje się, że rzeczywiście wiatr tańczy w przedpokoju, ponieważ jest dość spora szpara w drzwiach, które się nie domykają do końca. Widzę, że ktoś już coś tam majstrował, bo uszczelek były 3 warstwy. Zrobiło się zimno i … lokatorzy zaczęli marznąć; no, może nie marznąć, ale ciepło zaczęło zwiewać z mieszkania.

Zjawiam się w drugim lokalu, gdzie lokatorka robi mały pokaz. Odkręca wodę w kuchni. Dopiero po chwili odpala terma. Zanim ciepła woda doleci do baterii zlewozmywaka, to marnuje się dużo wody, za którą lokatorka musi zapłacić. Co ważne, to jak zrobi mniejszy strumień – terma gaśnie, więc musi utrzymywać duże ciśnienie. A tyle wody jest jej niepotrzebne do zmywania naczyń.

Rozwiązania problemów z najmem

Kontaktuję się z właścicielem i mówię mu jak jest. Proponuję, że pogadam ze znajomymi fachowcami od montażu drzwi. Niech przyjdą i zobaczą, o co chodzi? Za to w drugim przypadku mówię, żeby albo przeczyścił/wyregulował termę, albo ją wymienił na nowy model. Lokatorka mogłaby to nawet pokryć, a później odciągałaby sobie ten koszt od czynszu najmu – w ratach – na zero %

Fachowcy od drzwi jadą na mieszkanie, po czym zdają mi raport. Wychodzą nieprawidłowości w montażu futryny. Po prostu wieje, ponieważ ktoś spierdzielił montaż ramy, na którą dość nieudolnie osadził drzwi. Da się to naprawić. Koszt 350 zł.

Reakcja właściciela lokali

Mówię znajomemu jak jest – przedstawiam, że fachowcy mogą wyregulować ościeżnicę za 3 i pół stówy. NIE!! – słyszę. Wyślę tam swojego znajomego – złotą rączkę, który zrobi to za stówę. No, ok, jak wie co robi, to niech zrobi.

W drugim problemie z najmem sugeruję, aby może zastanowił się nad zakupem zmywarki? Ostatnio to dość często sugeruję zmywarkę, ponieważ podnosi znacznie komfort lokalu. Koszt nowej to 800 zł, i w dodatku na gwarancji. Przynajmniej ja mam takiego sprzedawcę/dostawcę sprzętu AGD. NIE!! – słyszę. To stanowczo zbyt drogo! Zresztą jak lokatorka chce zmywarkę, to niech sobie sama kupi. W sumie to nawet mnie to nie dziwi, ponieważ 7 na 10 osób, którym cokolwiek doradzam w sprawach najmu, odpowiada podobnie.

Moja reakcja

To po co ty mi człowieku dupę zawracasz i jeszcze angażujesz w to moją mamę?! Badam sprawę, przedstawiam problem na tacy, daję gotowe rozwiązania, ale ty nie chcesz tego słuchać! Dla ciebie, to najemcy mają problem.

Finał historii – z opowieści mamy

Fachura mojego znajomego jechał podobno tydzień na mieszkanie, aby ustawić dobrze drzwi. Zrobił to. Ale jak najemcy otworzyli później kilka razy, to … znowu coś opadło i zrobiła się szpara. W danej chwili się przeprowadzają do innego mieszkania.

Lokatorka z drugiego mieszkania powiedziała, że nie będzie siedzieć na bombie zegarowej – starej termie. Podobno rozgląda się za innym lokum.

Pozdrawiam biznesmenów.

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiRozliczanie Nieruchomości
Reklamy
 

Tagi: , , , , , , ,

2 responses to “Dbaj o najemcę swego jak o siebie samego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: