RSS

Kosztorys prac remontowych

15 Gru
Kosztorys prac remontowych

Kasa na remont

To chyba największa bolączka zarówno przyszłego właściciela, jak i inwestora. Nieruchomości są bardzo kapitałochłonne przy zakupie, ale również i przy wszelkich pracach związanych z polepszeniem lub odtworzeniem. Dlatego najlepiej jeszcze przed nabyciem skalkulować ile należy wydać, czyli ile jeszcze trzeba włożyć gotówki, aby dana nieruchomość spełniała oczekiwania inwestora lub biznesu, który inwestor chce prowadzić?

Jak wyliczyć koszty remontu

Oczywiście pisząc remont mam na myśli przystosowanie nieruchomości do pełnienia funkcji, zgodnie z którą była nabyta. Dlaczego tak skomplikowanie piszę? Bo nie ma czegoś takiego jak remont! Jest rozbudowa, nadbudowa, adaptacja, rekonstrukcja itd. To jest nieco pogmatwane, ale na szczęście teraz nie o tym jest tu mowa.

Więc jak sobie pomóc z tymi kosztami? Podam Ci na przykładzie, jak my to robimy w EZHome.pl dla lokalu mieszkalnego. Gdy któryś właściciel mieszkania wyraża chęć, abyśmy zajęli się jego przystosowaniem do nowych warunków rynkowych – prosto mówiąc, chodzi o wyremontowanie – robimy wstępnie kilka kosztorysów. Jak? Bardzo prosto.

Ale wpierw:

  • musimy wiedzieć, co chcemy zmienić i na co
  • musimy również znać pulę pieniędzy, jaką dysponuje właściciel mieszkania

Będąc na nieruchomości konkretnie zastanawiamy się nad tym, co należy wymienić, a co można zostawić? Np. widząc porozwalaną szafę, której drzwi ledwo się trzymają zawiasów, czy pobite lustro lub popękane kafle – radzimy to usunąć i zastąpić nowymi materiałami. Mieszkanie ma przekonywać do siebie. Potencjalnemu najemcy już od pierwszego kroku (przy okazywaniu) musi się lokal spodobać.

Ceny usług

Gdy wiemy już co chcemy uzyskać, to szukamy na rynku kilka różnych firm budowlanych. W zasadzie to oni odwalają za nas całą robotę. Po wejściu na nieruchomość i zrobieniu pomiarów, z reguły są w stanie powiedzieć od razu lub w ciągu 1 dnia, za ile konkretnie zrobią usługę. Ci lepsi nawet szczegółowo rozpiszą ile chcieliby skasować i konkretnie za co – za jaki rodzaj roboty. Np. za metr kwadratowy położenia nowych kafelek lub pomalowania ściany wraz ze zdarciem starej tapety, gruntowaniem i wyrównaniem szpachlem.

Nie wiem, czy w pełni zdajesz sobie sprawę jak poszczególne wyceny mogą się różnić od siebie cenowo?! Wiedz, iż na deweloperkę (40 m²) dostawałem oferty od 7.000 zł do 22.000 zł; czyli ponad 3 razy więcej za samą robociznę!!

Ceny materiałów budowlanych

Z tym będzie gorzej. Nikt nie poda Tobie na tacy ile wszystko będzie kosztowało. Sam musisz się nieco najeździć po marketach budowlanych, hurtowniach, czy spędzić min kilka ładnych godzin przed komputerem sprawdzając sklepy internetowe, czy aukcje.

Jeszcze ilość płyt G-K, kafelek, czy długość rur można wyliczyć samemu, ale wylewki, czy szpachlu już raczej nie wyliczy się idealnie; zresztą bardzo ciężko przewidzieć niebudowlańcowi, ile będzie potrzebnych worków zaprawy tynkarskiej, czy kleju do kafelek. Najlepiej zdać się na wybraną ekipę remontową. Zazwyczaj wychodzi to w praniu. Dlatego warto zaopatrywać się w materiały tam, gdzie można zwrócić później ich ewentualną nadwyżkę bez żadnego ALE.

Ceny wyposażenie wnętrz

Jeżeli chodzi o meblowanie mieszkania, czy wyposażanie w sprzęt AGD, RTV, to sprawa jest raczej prosta. Wystarczy pojeździć nieco po salonach meblowych, specjalistycznych sklepach, czy sprawdzić w necie wystawki z okolicy lub aukcje. Cena lodówki czy telewizora rzadko kiedy bardzo różni się od siebie w kilku sklepach, ale z meblami to już inna sprawa. Niemniej każdy może sobie wyliczyć, ile musi przeznaczyć pieniędzy na wyposażenie lokalu.

Inny sposób wyliczenia kosztów

Od pewnego czasu korzystam ze specjalnego kalkulatora online, aby wyliczyć koszty materiałów, jak i robocizny. Kalkulator jest bezpłatny i dostępny na tej stronie: kb.pl

Co osobiście mi się podoba, to prostota obsługi tego narzędzia. Musisz znać wymiary nieruchomości, resztę dowiesz się z ww strony. Kalkulator prowadzi za rękę, ale Ty masz cały czas kontrolę nad decyzjami, czy ma być „drogo”, „średnio”, czy „tanio”? W taki sposób można dość dokładnie wyliczyć koszt robocizny i (co zasługuje na uwagę) … materiałów czegoś tak złożonego jak choćby remont, czy budowa.

Ten kalkulator pozwala mi na weryfikację przedkładanych przez budowlańców wyliczeń kosztów robót.

Rzeczywistość a wyliczenia

Specjalnie nie pisałem tu o jakości wykonywanych robót. Ale nie ma reguły, że ten tańszy zrobi gorzej, niż ten droższy fachowiec. Aczkolwiek na tych najtańszych należy bardzo uważać, bo można zostać bez remontu i … bez materiałów. Ale o ekipach budowlanych poświęcę inny artykuł.

Nawet jak wszystko bardzo dobrze i kilkukrotnie sprawdzisz, to musisz założyć sobie min 10% a nawet i 25% na nadzwyczajne sytuacje. Są to te wszystkie dziwne rzeczy, które wychodzą dopiero w trakcie wykonywania robót, a wcześniej nawet by się nikomu nie śniło, że coś takiego może wyskoczyć.

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiRozliczanie Nieruchomości
Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 15 grudnia 2015 w Nieruchomości, Remont

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

3 responses to “Kosztorys prac remontowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: