RSS

Bezpieczeństwo wynajmu

18 Sty
Bezpieczeństwo wynajmu

Dbamy o lokatora

Z dobrym wynajmem mamy do czynienia, gdy lokator czuje się w naszym mieszkaniu komfortowo. Aby jednak nasz najemca czuł, iż w najmowanym lokalu może odpocząć po pracy, zrelaksować się w spokoju oglądając telewizję, czy nawet ugościć znajomych musisz zapewnić mu odpowiednie warunki.

Zapewnienie funkcjonalności

Czynsz najmu jest wynikiem spełnienia przez właściciela pewnych niezbędnych rzeczy, a nie wynikiem podpisania umowy. Twój najemca musi mieć zapewnioną możliwość przygotowania posiłków, odpoczynku czy zadbania o prawidłową higienę. Innymi słowy lokal musi być wyposażony w kuchnię lub miejsce, gdzie można przyrządził ciepły posiłek, sypialnię oraz łazienkę, i najlepiej aby te pomieszczenia nie były zlokalizowane w salonie.

Im lepszy jest standard wykończenia i wyposażenia lokalu, tym większy czynsz można otrzymać. Wielu właścicieli nieruchomości mieszkaniowych nie posiada wystarczająco dużych środków pieniężnych na zagwarantowanie wysokiego standardu. Wiedz, że wcale nie musisz robić pałacu ze swojej kawalerki, aby zadowolić lokatora. Wystarczy, aby wszystko w mieszkaniu działało jak potrzeba – było sprawne i funkcjonalne.

Bezpieczny wynajem

Podam teraz kilka rzeczy, które mogą popsuć dobre stosunki z najemcą, a tym samym sprawić, iż wpłaty czynszu mogą być nieterminowe lub najemcy będą szybko chcieli się wyprowadzić:

 1. Zbite szyby
  Wielokrotnie widywałem mieszkania przeznaczone na wynajem z pękniętymi lub wręcz wybitymi szybami. Zazwyczaj chodzi o szyby w drzwiach, mniej w oknach. Każdy taki defekt może być niebezpieczny dla lokatora lub jego dzieci. Przeciąg zamykający z impetem drzwi może spowodować wypadnięcie pękniętej szyby z ram.
 2. Popsute meble
  Zdarza się, iż wynajmujący jest przyzwyczajony do fotela z obluzowaną nogą, czy chwiejącego się krzesła. Wiem, że mieszkanie jest na wynajem, ale to nie znaczy, że masz wynajmować wraz z meblami, których użytkowanie może stanowić zagrożenie dla Twojego najemcy. Ponaprawiaj meble, popodklejaj nogi, wzmocnij śruby w krzesłach, czy podokręcaj wypadające zawiasy z szafek, aby najemca nie dostał drzwiczkami w głowę sięgając po herbatę.
 3. Śliska podłoga
  Zakładanie kafelek np. polerowanego gresu jest dość ostatnio modne i w miarę tanie. O ile takie kafle fantastycznie sprawdzają się w przedpokoju, gdzie chronią podłogę przed ścieraniem, to ułożenie ich w salonie, czy sypialni może już nie być takim dobrym pomysłem. Użytkownik po domu chodzi raczej bez butów, więc możliwość poślizgnięcia się na takiej płytce jest dość spora. Jednak wykładanie śliskimi płytkami balkonu czy tarasu, to już jest wg mnie brak odpowiedzialności.
 4. Instalacja elektryczna
  Przed zdaniem lokalu najemcy sprawdź wszystkie gniazdka i włączniki. Zadbaj o to, aby nie zostawiać gołych przewodów w puszce, ponieważ Twoi lokatorzy raczej tego nie naprawią sami. Wszelkie upalone kable powinieneś wymienić na nowe lub w ogóle odciąć od zasilania. Często w mieszkaniach występują małe przeróbki. Sprawdź później, czy aby na pewno kontakt jest wystarczająco oddalony od źródła wody. W kuchni czy łazience możesz zastosować kontakty o zwiększonej odporności na zachlapanie, co zapewne powinno ucieszyć potencjalnych najemców.
 5. Zamki do drzwi
  Co jakiś czas (rok) wykonaj konserwację zamków w drzwiach. Wystarczy, że pryśniesz olejem i kilkukrotnie przekręcisz klucz, a zamek będzie naoliwiony i zapewni dłuższe działanie bez konieczności interwencji, czy drogiej wymiany. Pamiętaj też o bezpieczeństwie najemców, dlatego co jakiś czas wymieniaj (lub zamieniaj) wkładki do zamków. W taki sposób ograniczysz możliwość wejścia do lokalu byłym lokatorom – którzy mogli zachować odbitki kluczy.
 6. Kontakt w razie awarii
  Dobrym pomysłem jest umieszczenie w umowie najmu lub zostawienie np. przyklejonej zalaminowanej notatki z numerami telefonów do hydraulika, zarządcy budynku, pogotowia gazowniczego, itp. W kryzysowej sytuacji lokator będzie wiedział, gdzie ma sięgnąć, aby zapobiec awarii lub zminimalizować jej skutki.
 7. Przegląd techniczny
  W Polsce każdy lokal musi przechodzić co pewien czas przeglądy – głównie elektryczne i gazowe. Zazwyczaj dba o to zarządca budynku, jednak gdy jesteś właścicielem kamienicy i zarządzasz ją samodzielnie, pamiętaj o tych przeglądach.
 8. Sprawne urządzenia
  Jeżeli wiesz o dziurce w pralce, przez którą leje się woda, czy niedziałającej suszarce, to albo to napraw albo usuń z mieszkania. Niesprawna lodówka może bardziej wkurzyć najemców, niż jej brak.
 9. Sąsiedzi
  Sąsiedzi są fajni, ale mogą być upierdliwi. Interweniuj, gdy sąsiad nęka Twojego lokatora; oczywiście, gdy stwierdzisz, że sąsiad po prostu czepia się najemcy. Zapewnienie wsparcie lokatorom w takich sytuacjach zacieśnia relacje.
 10. Awarie
  Była mowa wcześniej o zapobieganiu ewentualnym awariom, jednak jak już się zdarzą, to musisz szybko usuwać ich skutki. Awarie po prostu się zdarzają i o to najemcy raczej nie powinni mieć pretensji. Ale gdy nadal będą mieszkać w lokalu np. z grzybem na ścianie po zalaniu, to nie wyjdzie Ci na dobre – podziękują.
 11. Szczelność
  Posprawdzaj zawczasu wszystkie okna, dach i instalacje hydrauliczne. Przeciekająca woda może narobić wielu szkód. Odpowiednio regulując okno można zapobiec wdzieraniu się wody do wnętrza podczas gwałtownej burzy. Każdy drobny wyciek wody z rury gdzieś w ścianie może skutkować poważną awarią. Lepiej naprawić to od razu – tak jak z zębem, gdy jest mała dziurka – mało boli.
Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiRozliczanie Nieruchomości
Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , ,

3 responses to “Bezpieczeństwo wynajmu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: