RSS

Zmuszanie lokatora do opuszczenia mieszkania zagrożone karą więzienia

08 Lu
Zmuszanie lokatora do opuszczenia mieszkania zagrożone karą więzienia

Wynajmujący sponsorują najemców

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego jest jednym wielkim gniotem prawnym, który depcze prawo własności. Ustawa może była dobra, ale w poprzednim ustroju politycznym, gdzie wszystko było nibywspólne. W aktualnym wydaniu przerzuca na wynajmujących ogrom problemów należących do lokatorów. Dodatkowo podsycane w mediach (telewizja, internet, gazety) opowieści o bogatych kamienicznikach, wyrzucających z lokali biednych najemców, wprowadzają niepotrzebny zamęt i rzucają zakłamane światło na przedsiębiorców, którzy ciężką lub mądrą pracą zarabiają pieniądze z wynajmowania swoich nieruchomości.

Wolny rynek TAK, ale NIE dla nieruchomości

Zapisy ww ustawy są kuriozalne. Ograniczają bowiem prawa władania swoją własnością. Rzeczywiście jest to ustawa wyłącznie o „ochronie praw lokatorów”, napisana w taki sposób, aby przerzucić całą odpowiedzialność na właściciela, zamiast na gminę, czy Skarb Państwa, nie mówiąc już o samym winowajcy – lokatorze.

Kolejna ochrona lokatora

Dnia 07 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe zapisy, dzięki którym nękany lokator może się poskarżyć aparatowi władzy państwowej na właściciela. Mowa o art. 191 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

Art. 191. – do tej pory

§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 191. – od 07.01.2016

§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.
§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Państwo bezprawia

Paragraf 1a pozwala ograniczyć sposoby właścicieli nieruchomości, którzy chcą odzyskać swoją własność i swobodnie ją władać. Od tego momentu każda próba wprowadzenia (domeldowania) osób trzecich do zajmowanego przez, niepłacącego czynszu najmu oraz innych kosztów mieszkania, lokatora może być podstawą do ścigania właściciela i jest zagrożona do 3 lat pozbawienia wolności.

Dotyczy to również wymiany okien (czyli wymontowania), czy długotrwałego remontu, który mógłby zakłócić mir domowy lokatora. Tak samo lokator może złożyć wniosek do sądu przeciwko właścicielowi, który odważy się wymienić zamki, czy całe drzwi. Niesamowite w tym wszystkim jest, że lokator może nazwać dewastacją wyniesienie przez właściciela ze swojego mieszkania mebli, czy sanitariatów; natomiast właściciel może sobie pisać do sądu (art. 288 KK), że lokator dewastuje jego mieszkanie i … czekać ze 3 lata na wyrok.

Są to tylko przykłady najczęstszych prób odzyskania władztwa nad swoją nieruchomością przez zdesperowanych właścicieli. Należy pamiętać, że sąd do pkt. 1a może podpiąć wszystkie działania samego właściciela, jak również osób trzecich (np. wynajętych przez właściciela), zmierzające do opróżnienia lokalu mieszkalnego z niechcianych lokatorów.

Sądy bronią lokatorów z urzędu!! Lokatora nie można wyrzucić na bruk, lokatorowi należy zapewnić lokal tymczasowy lub mieszkanie socjalne. Ale to wszystko de facto jest na głowie właściciela, który za to płaci.

Patologia systemu

Lokator ma większe prawa, niż właściciel. W tej chwili już nawet nie możesz się krzywo spojrzeć na lokatora, ponieważ może to być uznane za nękanie go. Patologią jest to, iż niepłacący lokator, który zajmuje nieruchomość należącą do innej osoby, mieszka bezprawnie (po rozwiązaniu lub zakończeniu umowy najmu lub bez tytułu prawnego – mieszkania z licytacji komorniczych), żyje na koszt właściciela, który opłaca nieruchomość (eksploatacja, fundusz remontowy) oraz media zużywane przez lokatora, ma więcej do powiedzenia, niż sam właściciel. A gdy właściciel nie ma pieniędzy na utrzymywanie mieszkania z lokatorem – długi rosną, później wierzyciel oddaje sprawę do rozpatrzenia w sądzie, ten daje nakaz egzekucji, wierzyciel zleca to komornikowi, który licytuje mieszkanie i na dodatek wszystkimi kosztami obarcza właściciela, który nawet nie miał prawa osobiście sprzedać lokal, bo zamieszkiwali w nim ludzie, którzy nie chcieli się wyprowadzić.

Patologią jest również to, że właściciel lokalu mieszkalnego, który nie ma innego mieszkania, nie może wejść do swojej nieruchomości (legalnie – np. po zakończeniu umowy najmu lub z aktem przysądzenia własności), gdy lokator odmawia wyprowadzki i jest zmuszony najmować lokal od osób trzecich lub pomieszkiwać po kątach u znajomych.

W Polsce to, że jesteś właścicielem mieszkania NIC nie znaczy, za to to, że jesteś LOKATOREM, to znaczy tyle, że możesz być nietykalny … i to przez bardzo dłuuuuugi okres. Posłowie zamiast chronić wolnorynkową gospodarkę, ograniczają i zawężają możliwości swobodnego działania wynajmującym. A przecież wynajmujący również musi płacić podatki!!

Naprawianie Świata pieniędzmi innych

Jak to możliwe, aby winić lub obarczać odpowiedzialnością właściciela mieszkania za to, że lokator ma problemy finansowe i nie ma się gdzie podziać? Jest to swoisty przykład altruizmu państwa w stosunku do lokatora, kosztem właściciela.

Ustawa o ochronie praw lokatorów jak również i znowelizowane zapisy Kodeksu karnego mogą powodować wykorzystywanie ochrony prawnej do nadużyć, w sytuacjach, gdy lokator ma pieniądze, ale odmawia dzielenia się nimi z właścicielem mieszkania, ponieważ czuje się bezkarny i lepiej chroniony i dobrze wie, że właściciel siłą, czy nękaniem nie może go usunąć z lokalu. A gdyby spróbował, to „nękany” i tym samym pokrzywdzony lokator złoży wniosek o ściganie przestępcy z art. 191 pkt 1a.

Polub stronę EZHomepl na FB,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami

Rozliczanie Nieruchomości

Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 responses to “Zmuszanie lokatora do opuszczenia mieszkania zagrożone karą więzienia

  1. Miko

    24 października 2016 at 19:33

    A chcialem kupic mieszkanie na licutacji komorniczej.
    Co za lipa…..

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: