RSS

Ile kosztuje woda

12 Wrz
Ile kosztuje woda

Koszt wody

Już kiedyś rozpisywałem się na temat rozliczania wody w mieszkaniu na wynajem. Niemniej warto jest przypomnieć ten materiał i nieco go rozszerzyć, ponieważ większość najemców ma problem ze zrozumieniem wyliczeń; a nawet sami właściciele nieruchomości nieraz nie bardzo rozumieją schemat wyliczeń kosztów.

Dlatego powstał ten oto artykuł, który to rozwieje wiele problemów związanych z prawidłowym rozliczeniem, czy też odczytaniem kosztów związanych ze zużyciem wody w lokalu.

Woda zimna

Woda zimna, w zestawieniu ze spółdzielni lub zarządcy nieruchomości, składa się z 2 kosztów:

  • woda bieżąca (zimna)
  • ścieki

Przy czym ścieki są droższe, niż czysta woda.Tak jest też w innych krajach. Chodzi o to, że ścieki jest ciężej (drożej) przerobić z powrotem na wodę pitną. Przynajmniej w teorii, bo to, co się dzieje ze ściekami, a jaka informacja do zwykłego mieszkańca miasta dociera, to 2 różne sprawy, ale my dziś nie o tym, więc zostawiam ten temat.

Woda ciepła

Gorąca woda, bo tak często jest nazywana, jest … droga. Ameryki nie odkryłem, prawda? 🙂 Ale czy wiesz, ile składników wchodzi w jej koszt? To zobacz:

  • woda bieżąca zimna (ta druga – tzn. z tej drugiej „czerwonej” rury)
  • podgrzanie tejże wody
  • ścieki

Do tego bardzo często użytkownicy napotykają dodatkową tzw. opłatę stałą. Za co? Pewnie za to, że jakieś przedsiębiorstwo jest zmobilizowane do tego, aby cały czas utrzymywać odpowiednio wysoką temperaturę wody, niezależnie od panujących w danym czasie warunków. I to jest miesięczny haracz. Ile on wynosi? Różnie; może to być 9 zł, może 11 zł. W każdym razie do przełknięcia.

Dodatkowe koszty

Może wydać się dziwne, ale zarządcy naliczają jeszcze i inne koszty do rachunku za wodę. Są to np. koszty odczytu licznika lub rozliczenia na mieszkańca albo koszty nierozliczonej wody – najczęściej skradzionej.

Koszt odczytu wodomierza

… sięga od kilku do kilkunastu złotych i jest naliczany raz na pół roku, bądź wtedy, gdy zarządca odczytuje liczniki. Ten koszt może występować u Ciebie, ale nie musi.

Nierozliczone zużycie wody

Raczej zawsze wychodzi jakaś różnica przy rozliczaniu wody między licznikiem głównym a sumą wszystkich podliczników zamontowanych w lokalach mieszkalnych i użytkowych. Bierze się to stąd, iż licznik główny jest bardziej czuły, a podliczniki w lokalach nie wychwytują nieraz np. kapania.

Jak można ukraść wodę? Bardzo prosto – wystarczy zrobić tak, aby podlicznik zamontowany w danym lokalu nie naliczył całkowitego zużycia. Sposobów na to jest pewnie kilka – od magnesów neodymowych po bardziej wyrafinowane sztuczki. Konsekwencją takich działań jest nierozliczona woda.

Przykład:

Jedno z mieszkań, którym zarządzam wynajmem, znajduje się w tzw. mrówkowcu lub korytarzowcu. Jest to budynek 10 piętrowy, zamieszkany przez ok 120 rodzin!! – późne lata 70. lub wczesne 80. Moja lokatorka mieszka tam wraz z 2 dzieci. Kąpanie, zmywanie, pranie – to pochłania sporo wody. Płaci za wszystko to, co zużyła – wg wskazań wodomierza. Oczywiście suma stanów z poszczególnych podliczników prawie nigdy nie równa się sumie przepuszczonej wody przez wodomierz główny – to rozlicza spółdzielnia zgodnie z fakturą od wodociągów. Powstają braki. Ja rozumiem kilkanaście litrów na lokal w cyklu rozliczeniowym – raz na pół roku. A na tym dokładnie mieszkaniu dostaję ok 9-10 m³ dodatkowo do zapłaty raz na 6 m-cy!! Ostatnie rozliczenie wody tzw. „ilość wody nierozliczonej przypadającej na lokal” opiewa na 9,23 m³, czyli 9 tysięcy litrów!! Sorry, ale to nie jest zwykłe kapanie z kranu, czy nieszczelna uszczelka, to zwykła kradzież wody dokonywana w innych – sąsiednich – lokalach. W takiej sytuacji (braki wody) spółdzielnia rozlicza je nie po równo, ale wg zużycia z podlicznika każdego lokalu. I tak ci, którzy zużywają i de facto płacą najwięcej, zostają obciążani większymi sumami, niż ci, którym podliczniki wykazują małe zużycie (bo np. kradną wodę). Chamstwo – ale co zrobisz? W spółdzielni mają to gdzieś, a tak najprościej rozliczyć niedobory. I w taki właśnie sposób są karani uczciwi ludzie.

Woda do podlewania

Istnieje jeszcze jeden problem związany z rachunkiem za wodę. Zmagają się z nim właściciele domków jednorodzinnych lub szeregowców, którzy posiadają ogródek i chcą go nawadniać – podlewać. Jeżeli użyje się zwykłej wody z kranu, to za podlanie ogrodu zapłaci się faktycznie podwójnie. Chodzi o ścieki, które w tym przypadku nie istnieją; woda wsiąka w glebę, roślinki sobie ją piją i … tyle.

Dobrym rozwiązaniem jest umowa z wodociągami na osobny podlicznik, dzięki czemu właściciel będzie obciążany jedynie kosztem zimnej wody – bez ścieków.

Jak polubisz stronę EZHomepl na FB – będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiRozliczanie Nieruchomości
Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

5 responses to “Ile kosztuje woda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: