RSS

Dodatkowy lokator

07 List
Dodatkowy lokator

Wynajem mieszkania

Wielu właścicieli mieszkań woli wynajmować całe lokale, niż bawić się w wynajem na pokoje, czy też na doby. Trudno się dziwić, ponieważ tak jest prościej, łatwiej i przyjemniej. Pomijam tu kwestie rentowności biznesu.

Lokatorzy

Wynająć można całe mieszkanie, ale niekoniecznie jednej rodzinie. Przy jednej rodzince ma się jeden kłopot – czyli standard. Natomiast przy wieloosobowej drużynie pierścienia ma się kłopotów tyle, ile jest lokatorów² [do kwadratu]. Oczywiście odgórne założenie prowadzenia biznesu z nastawieniem na ciągłe kłopoty i problemy z najmem mija się z celem. Z problemami pozostają ci, którzy nie umieją ich rozwiązywać; ja umiem, dlatego mi się opłaca 🙂 Kłopotem tu nazywam raczej potrzebę poświęcenia czasu na zarządzanie wynajmem, więc obsługę najmu w taki sposób, aby przynosił on oczekiwane korzyści.

Ale wróćmy do lokatorów. Więc może zdarzyć się i tak, że wynajmuje od nas mieszkanie nie rodzina, nie para, ale po prostu kilku znajomych. Można to porównać do wynajmu studentom, gdzie w jednym lokalu spotykają się może nie do końca zupełnie obcy sobie ludzie, ale przynajmniej pochodzący z innych domów.

Konkretny przypadek wynajmowanego mieszkania kolegom

W maju 2016 wynająłem jedno z mieszkań w Gorzowie Wlkp. dwóm znajomym – tzn. nie moim znajomym, ale ci ludzie się znali z pracy. Warto może dodać, iż są to dość młodzi ludzie. Mieszkanie jest 3 pokojowe: 2 sypialnie i spory salon. Najem układa się bez zarzutu. Panowie płacą na czas, brak jakichkolwiek skarg, zadowoleni itd. Gdzieś w sierpniu zadzwonił jeden z lokatorów i zapytał się, czy może z nimi zamieszkać trzeci kawaler – ich wspólny kolega. W sumie czemu nie? Mieszkanie jest w miarę duże. Pokoi też wystarczy. Natomiast powiedziałem, że problem z wyborem pokoju, czy zużyciem mediów pozostawiam już im. A propos zużycia wody, gazu, prądu; ponieważ jest to całe mieszkanie na wynajem, to nie bawię się w rozliczanie kto ile czego zużył i ile poszczególna osoba ma zapłacić. Ten problem przerzuciłem na nich – niech się dogadają, a mi wpłacą całą konieczną kwotę. Przyjęli to oczywiście do wiadomości.

Podawać lokatora w spółdzielni, czy nie

Pojawił się kolejny problem z ujawnieniem nowego lokatora. Tu staram się zawsze podawać u zarządcy, czy w spółdzielni ilość osób zamieszkujących dane mieszkanie, bowiem i tak się zarządca o tym dowie; a lepiej, żeby wiedział ode mnie. Chodzi oczywiście o wysokość opłat za śmieci, czy windę. Jednak ten przypadek był nieco inny. Wśród zgranych lokatorów – tej początkowej dwójki kolegów, którzy przez 4 miesiące razem ze sobą mieszkali i płacili – pojawił się ktoś obcy.

Ze swojego doświadczenia wiem, że:

Nie poznasz drugiej osoby, dopóki z nią nie zamieszkasz.

Postanowiłem przeczekać pierwszy miesiąc, w tym również pierwsze rozliczenie kosztów mieszkania z czynszem dla właściciela. No i po 3 tygodniach … dostałem telefon od najemcy, że ten ich trzeci kolega już z nimi nie mieszka 🙂

Wcześniej się tak z nimi umówiłem, że jak będzie OK przez miesiąc, to zrobimy aneks do umowy najmu i zgłoszę kolejną osobę w spółdzielni. Cóż, sprawa rozwiązała się sama.

Rada dla wynajmującego

Nie ma co wychodzić przed szereg i formalizować wszystko na hura. Niekiedy warto dać chwilę nowym ludziom, aby się przegryźli. Zazwyczaj wszystko kończy, albo dopiero zaczyna, po pierwszym rozliczeniu najmu. Więc w sytuacji, gdy najmują od Ciebie zupełnie obcy sobie ludzie, którzy znają się tylko skądś tam – poczekaj na rozwój akcji, zamiast latać po spółdzielniach i zawracać dupę paniom w księgowości.

Jak polubisz stronę EZHomepl na FB – będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiRozliczanie Nieruchomości

Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: