RSS

Najem studentom międzynarodowym

26 Gru
Najem studentom międzynarodowym

Artykuł sponsorowany

Dzisiaj chciałbym Was zainteresować ciekawą alternatywą dla posiadaczy mieszkań na wynajem – najmem mieszkań studentom międzynarodowym. W poniższym artykule dowiecie się jaka jest różnica pomiędzy wynajmem mieszkania polskiemu studentowi, a zagranicznemu, jakie są tego wady i zalety, a także opiszę  doświadczenia z tym związane.

Jedną z najważniejszych cech najmu studentom międzynarodowym, a zarazem wadą dla wielu właścicieli, jest jego średnioterminowy charakter. Większość zagranicznych studentów przyjeżdża studiować do Polski na jeden lub dwa semestry. Łączy się to z potrzebą wynajęcia mieszkania na 5 bądź maksymalnie 10 miesięcy. Jest to podstawowa różnica pomiędzy wynajmem studentowi międzynarodowemu, a polskiemu najemcy, z którym zwykle umowa podpisywana jest na co najmniej rok. Jako pozostałe minusy można wymienić barierę językową, kulturową, a także trudniejszą weryfikację najemcy.

Wszystkie wymienione wady rekompensuje jednak wyższy zwrot z najmu nieruchomości. Studenci międzynarodowi płacą wyższe ceny za najem niż Polacy z kilku prostych powodów. Jednym z nich jest fakt, że w większości przypadków nie mogą liczyć na zakwaterowanie w akademiku należącym do uczelni w związku z niewystarczającą liczbą miejsc. Są oni “skazani” na wynajem mieszkania lub pokoju, co jest jednak okazuje się dla nich trudne z wymienionych powyżej przyczyn.

Obcokrajowcy rozumieją, że z powodu podpisania umowy na np. 5 miesięcy właściciel podejmuje ryzyko jakim jest przestój w wynajmie mieszkania, a jedynym sposobem aby go zrekompensować jest wyższa cena najmu. Studenci z krajów zachodnioeuropejskich są także przyzwyczajeni do wyższych cen nieruchomości (najem pokoju studenckiego w Rzymie, Londynie czy Barcelonie to 450 euro – 600 euro). W związku z tym studenci Ci mogą sobie pozwolić na sporo wyższą cenę najmu w zamian za bardziej elastyczny kontrakt oraz centralną lokalizację.

Kolejną przesłanką przemawiającą na korzyść najmu średnioterminowego jest jego potencjał. W roku akademickim 2015/2016 do Polski przyjechało 57 119 studentów z zagranicy. Jest to wzrost o ponad 23% w porównaniu z rokiem poprzednim (dane z GUS).

Przede wszystkim, jeśli posiadamy dość zaniedbane już mieszkanie – warto wyrzucić stare meble, dywany czy firanki i zastąpić je nowym wyposażeniem z popularnych sieciówek z wyposażeniem domu jak IKEA lub JYSK. Trochę nowych dekoracji, mebli, dokładne sprzątanie i profesjonalna sesja zdjęciowa – w ten sposób niewielkim kosztem możemy uzyskać czynsz nawet o połowę większy niż dotychczas.

przygotowanie-1

przygotowanie-2

Jak pokazuje powyższa grafika – wstawiając nowe, podstawowe meble i wykonując profesjonalną sesję zdjęciową znacznie zwiększyliśmy atrakcyjność mieszkania w efekcie uzyskując wyższą cenę za wynajem.

Wynajem mieszkań studentom międzynarodowym jest dobrą alternatywą dla właścicieli nieruchomości, którzy szukają sposobu aby uzyskać większy zwrot z najmu.

Studenci chętnie płacą wyższe kwoty za mieszkanie lub pokój, a obsługa takiego najmu nie różni się znacząco od wynajmu mieszkania Polakowi. Jeśli martwi Cię 3 miesięczny okres wakacyjny – niepotrzebnie! Polska stała się bardzo atrakcyjnym miejscem odbywania staży lub praktyk (np. w ambasadach) przez pracowników międzynarodowych, których również  nie brakuje wśród naszych klientów.

Nietypowe mieszkania – 3 pokojowe i więcej – są niewątpliwie atrakcyjne na rynku wynajmu studentów międzynarodowych. Studenci zagraniczni preferują mieszkanie współdzielone z innymi obcokrajowcami. Co więcej, głównym kryterium dla nich nie jest bliskość uczelni. To co stanowi o atrakcyjności nieruchomości jest bliskość centrum oraz dobra komunikacja miejska z uczelnią i centrum miasta.

Jeśli posiadasz nieruchomość w Krakowie, Wrocławiu lub Warszawie i jesteś otwarty na współpracę ze studentami zagranicznymi, koniecznie odwiedź stronę http://pepehousing.com/for-landlords/, a my chętnie pomożemy Ci z wynajęciem twojego mieszkania!

Szymon Chmiel – przedstawiciel firmy Pepe Housing

 Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie oraz polub stronę na facebook’u, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiRozliczanie Nieruchomości
Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 26 grudnia 2016 w Wynajem

 

2 responses to “Najem studentom międzynarodowym

 1. dd

  4 sierpnia 2017 at 10:43

  Jestem po takim wynajmie. O czynsz nie można się doprosić, z mieszkania zrobiona ruina (syf i brud ) W lipcu znikają i zostawiają koszty i puste mieszkanie do końca okresu wynajmu. Dziękuję.

   
  • Piotr

   10 sierpnia 2017 at 14:39

   Wszystko zależy od tego jakich wybiera się najemców, jakie umowy najmu podpisujemy oraz czy oraz w jakiej wysokości pobieramy kaucje. Problemy z najemcami jak również z wynajmującymi zdarzają się na wszystkich rynkach najmu, zaczynając od lokalnego najmu długoterminowego, średnioterminowego najmu obcokrajowcom czy krótkoterminowego turystom. Mam 30 pokoi w Warszawie, które wynajmuje od 3 lat studentom międzynarodowym i nie miałem żadnych problemów. Raczej nie zdecyduje się na najem rodzinom lub robotnikom.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: