RSS

Lokatorzy odpowiadają za koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości

13 Lu
Lokatorzy odpowiadają za koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości

Istotne informacje dla wynajmujących

Kilka dni temu otrzymałem informację od lokatorki, której wynajmuję mieszkanie, że jej partner wyjeżdża na dłuższy czas za granice. Znaczenie ma tu fakt ilości zamieszkałych osób, która to zwiększa lub zmniejsza koszty stałe nieruchomości. Oczywiście 1 osoba mniej to zdecydowana oszczędność na mediach tj.: woda, energia elektryczna, czy gaz. Ale poza mediami są tzw. koszty stałe, które bardzo często uzależnione są właśnie od ilości osób przebywających „na stałe” w danym lokalu.

Koszty stałe

Do najczęściej spotykanych kosztów lokalu, którymi zarządcy obarczają lokatorów, można zaliczyć:

  • opłatę za wywóz nieczystości
  • opłatę za korzystanie z dźwigu (windy)
  • opłaty związane z wykorzystaniem prądu na klatce schodowej
  • opłaty za czyszczenie zsypów

Do najwyższych należą opłaty za korzystanie z windy i za wywóz śmieci. W Gorzowie Wlkp. koszt śmieci, przypadający na 1 osobę, to w danej chwili 13 zł. Więc łatwo sobie można policzyć, iż 1 osoba mniej da oszczędność 156 zł rocznie. Szału może nie ma, ale dla najemcy, który płaci rachunki jest to dość istotna różnica.

Ciekawostka a propos odpowiedzialności za płatności

Zawitałem do spółdzielni mieszkaniowej, aby zdjąć tę 1 osobę ze stanu księgowego – technicznie mówiąc. Standardowo dano mi do wypełnienia wniosek. Ale tym razem spółdzielnia żądała podania imienia, nazwiska i nr PESEL każdego z lokatorów. Nieco mnie zszokowała taka skrupulatność, więc zapytałem, po co im tak szczegółowe dane? Usłyszałem, że dla zabezpieczenia, ponieważ jak właściciel nie zapłaci należności, spółdzielnia ściągnie je z najemców.

Akt prawny

Art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Za opłaty, o których mowa w ust. 1-2 i 4, odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.

Powyższy zapis dotyczy wyłącznie nieruchomości znajdujących się w spółdzielniach mieszkaniowych. Nie dotyczy on wspólnot mieszkaniowych, które działają w oparciu o ustawę o własności lokali. Tam odpowiedzialność solidarna jest raczej ustanowiona w kodeksie cywilnym art. 688¹ Raczej, ponieważ kc jest aktem ogólnym, a dopiero (chora) ustawa o ochronie praw lokatorów czy też ww ustawa o własności lokali są aktami szczególnymi.

ust. 1-2 i 4 art. 4

1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
1¹. Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.
2. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
4. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.

Porady dla inwestora w CashFlow

Dziwny tytuł mi się zrobił 🙂 Oczywiście chodzi o większe zabezpieczenie osób, które inwestują w przepływy pieniężne z nieruchomości, czyli kupują np. mieszkania po to, aby je wynajmować i co miesiąc czerpać zysk z czynszu najmu. Problem pojawia się w chwili, gdy najemca nie płaci swoich należności wcale lub płaci je w części.

Moim zdaniem kupienie spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości (lokalu na tym prawie) ma ten atut, iż lokator również odpowiada za koszty stałe (eksploatacja, fundusz remontowy) przypadające na dane mieszkanie. Tym można nieco postraszyć niesfornego lokatora. Niestety zapis art. 4 ust. 6 przytoczonej ustawy mówi o odpowiedzialności solidarnej; czyli wierzyciel może sobie ściągnąć dług z pierwszej osoby, która ma kasę. Może więc najwyższy czas zadbać o dobre stosunki z działem prawnym swojej spółdzielni mieszkaniowej? 🙂

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie oraz polub stronę na facebook’u, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami

Lubię TO - inwestowanie w nieruchomości

 

Tagi: , , , , , , , ,

One response to “Lokatorzy odpowiadają za koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: