RSS

Remont mieszkania na wynajem

03 Wrz
Remont mieszkania na wynajem

Po co komu remont lokalu mieszkalnego do najmu

Dobre pytanie. Odpowiedź jest w zasadzie bardzo prosta: aby mieć święty spokój. Dokładnie robisz to dla własnego spokoju – i ducha i ciała. Czyli aby wstawać z uśmiechem i kłaść się spać z uśmiechem wiedząc, iż nic niespodziewanego nie zakłóca Twojego spokoju; no, przynajmniej jeżeli chodzi o wynajem i związane z nim złośliwości rzeczy martwych.

A co w takim razie może zakłócić, a w niektórych momentach nawet totalnie rozwalić konstrukcję Twojego dnia? Cóż … wiele tego by wymieniać. Począwszy od cieknącego syfonu, przez smród z kanalizacji, palącą się instalację elektryczną, po zalanie sąsiadów, czy też mały pożar. Wszystko może się wydarzyć. Od Ciebie zależy, czy jesteś w stanie temu zapobiec. Wierz mi, że lepiej zapobiegać takim sytuacjom, niż ponosić koszty ich skutków.

Typy nieruchomości budynkowych

No wiem, że każdy ma zupełnie inne mieszkanie na wynajem, ale można je sklasyfikować na te nowe, starsze i zupełnie stare.

Wszystkie nowe to załóżmy, że to deweloperka ostatnich 15 lat. Tam w zasadzie rzadko można się czegoś czepić. Budynki były i są robione z wykorzystaniem nowej technologii, wg prawa budowlanego i w przeważającej części z uwzględnieniem potrzeb przyszłych właścicieli. To ostatnie tyczy się np. ilości gniazdek elektrycznych, ich rozkładu i przeznaczenia, jak też i dodatkowych zabezpieczeń. W takim mieszkaniu w zasadzie można skupić się wyłącznie na wystroju wnętrza (home-staging‚u) oraz drobnych przeróbkach istniejących instalacji.

Starsze budownictwo – można przyjąć, iż są to budynki z lat 70-90. Bardzo dużo ich w całym kraju. Zazwyczaj są to bloki spółdzielcze. I to te właśnie z tzw. wielkiej płyty, czy też cegły czy też … różnie. Różnie ogólnie były budowane. Jak majster miał fuchę polegającą na budowaniu komuś domku, to kradł z budowy ile wlezie. Zresztą kiedyś materiały budowlane były bardzo cenne; głównie dlatego, iż nie były na rynku dostępne. Więc w sumie każdy kradł ile wlezie. No i tego skutki ciągną się po dzisiejszy dzień. Np. wycinając w łazience tzw. kratkę odpływową pod wanną, mój hydraulik kiedyś prawie nie wpadł do sąsiada, ponieważ w stropie!! zamiast pełnej wylewki betonu, były powciskane różne worki i szmaty. Tak kiedyś jakiś budowlaniec zaoszczędził na cemencie i odłożył ze 3 pełne worki, a powstałą lukę w stropie wypchał tym, co akurat miał pod ręką. Instalacje elektryczne były oparte przede wszystkim na aluminium. Przepalone przewody to częsty problem tych budynków.

Kamienice – przedwojenne, piękne budynki, które opierają się działaniu czasu, pomimo iż są w większości zdewastowane do granic możliwości. Niektóre z nich mają po kilkaset lat, ale te raczej są dobrze zachowane. Problem dotyka tych ponad stuletnich, których losem przez wiele dekad nikt się nie przejmował. To znaczy były pod zarządem gmin, które robiły raczej niewiele, aby zachować ich świetność; a później ludzie powykupowali za dość tanie pieniądze lokale na własność, ale do tej pory mówią, że to oni są odpowiedzialni za remonty. Kim są oni – tego nikt nie wie. Stare budynki zostały z czasem dostosowywane do nowych potrzeb. Np. znikała sień, którą zastępowała łazienka z WC, zamiast tej w podwórku. Użytkownicy kładli ciężkie kafle i budowali ogromne szafy na starych drewnianych stropach. Niektórzy likwidowali piece, obniżali wysokość pomieszczeń, czy też przebijali się przez ściany lub budowali nowe w celu zwiększenia ilości pokoi. Tymi sposobami zupełnie zmienili użyteczność nieruchomości, ale również jej przyszłość.

Od czego zacząć remont

Znowu bardzo dobre pytanie. Niestety nie można jednoznacznie tego określić, ponieważ wszystko zależy od stanu technicznego konkretnej nieruchomości. Ogólnie można rzec, iż musisz wszystko sprawdzić. Co znaczy wszystko? Skoncentruj się na mediach – tj: woda, gaz, prąd. Czyli zobacz, czy nie wycieka skądś woda, lub wszystkie odpływy są drożne i w jakim są stanie – to widać po rurach, a jak się na tym nie znasz, to zatrudnij hydraulika. Ważnym elementem są piony główne. Ale z reguły podlegają one wspólnocie i samemu raczej trudno wymienić swój kawałek tych rur. Sprawdź instalację elektryczną – to zajmie chwilę sprawnemu elektrykowi, który powie co i jak należałoby ewentualnie poprawić. Gaz – tu niebezpieczeństwo jest najwyższe. Zazwyczaj mieszkania przechodzą roczne próby, robione z polecenia zarządcy, na ewentualne wycieki; więc poproś o ostatni raport. Możesz też sprawdzić przewody wentylacyjno-kominowe i ewentualnie poprosić kominiarza o ich udrożnienie.

Planowanie

Oczywiście wchodząc do świeżo zakupionego mieszkania musisz opracować wizję jego wyglądu, kwestii technicznych, czy przyszłej funkcjonalności. Dlatego należy przewidzieć np. układ instalacji elektrycznej dostosowanej do układu mebli, a dopiero potem równać ściany czy kłaść kafelki. Dotyczy to również hydrauliki. Ale oprócz tego należy zastanowić się jak np. oddzielić płytę grzewczą od zlewozmywaka w taki sposób, aby pozostało lokatorowi wystarczająco dużo blatu na postawienie czajnika, czy też deski do krojenia. Inny przykład to rozmieszczenie lodówki względem piekarnika czy komina. Niby proste, a jednak przy małych metrażowo pomieszczeniach to nie lada wyzwanie.

Jak widzisz, to dobre rozplanowanie wszystkiego jest kluczowe. Bardzo często ludzie najpierw zlecają zrobienie gniazdek elektrycznych, a dopiero później kupują meble … które całkowicie zasłaniają te gniazdka powodując ich nieużyteczność.

Fizyczny przykład remontu mieszkania w bloku z PRL

Przy remoncie wybiegaj w przyszłość:

Skutki dobrego remontu:

 

Planowanie kosztów remontu

Za wiele nie będę się rozpisywał na ten temat, ponieważ możesz obejrzeć poniższy materiał filmowy a propos opłacalności inwestycji i samemu wykonać profesjonalny kosztorys.

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

5 responses to “Remont mieszkania na wynajem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: