RSS

Kasa fiskalna przy najmie

03 Sty
Kasa fiskalna przy najmie

Polskie prawodawstwo

Dnia 28 grudnia 2017 r. ukazało się w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. Dotyczyło one sprawy zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Oczywiście chodzi o zastosowanie kasy fiskalnej, a dokładnie to kiedy można się bez niej legalnie obyć.

Czym jest kasa fiskalna

Kasa rejestrująca – urządzenie elektroniczne, służące do rejestracji obrotu oraz kwot (podatku dochodowego i VAT) należnego ze sprzedaży detalicznej.

Definicja jest dość zwięzła, w porównaniu z późniejszym omówieniem tego tematu przez Wikipedię. Ale jak ktoś ma czas i chęci, to może sobie postudiować. Aczkolwiek wolny czas proponuję spędzić np. na spacerze lub na remont mieszkania na wynajem.

Zrozumienie rozporządzenia

Można śmiało czytać egipskie hieroglify – przynajmniej wychodzi jakaś akcja z fabułą 🙂 A jak jest z przedmiotowym aktem prawnym? Cóż, patrzysz w knigu i … za chwilę boli głowa. Wielbiciele rebusów pewnie byliby zachwyceni, jak zresztą każdą ustawą o podatkach. Jak znowu TO ma rozumieć normalny człowiek, który normalnie w świecie wynajmuje swoje mieszkanie?

Jak to jak? Identycznie jak flisak spławiający towar Dunajcem 🙂 Myślisz, że to żart? Nie, to nie żart! Od strony 6 ww rozporządzenia ciągnie się tabelka. W niej zawarte są „czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania”. W pozycji 26 tejże tabeli został wymieniony wynajem. Ale aby nie było tak łatwo, to ustawodawca nieco podrasował (uszczegółowił) regułę. A więc zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej jest czynność polegająca na:

Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, jeżeli świadczenie tych usług w całości zostało udokumentowane fakturą lub świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Interpretacja zwolnienia

W zasadzie to to samo, co rok temu. Wtajemniczeni wiedzą o tym. Nowicjuszom należy wyjaśnić, jeżeli nie chcą mieć kasy fiskalnej przy wynajmie swojego mieszkania, to ich najemca (lokator) musi dokonywać płatności za najem na podstawie wystawianej przez właściciela nieruchomości faktury. To jest akurat dość proste, pod warunkiem, że wynajmujący korzysta np. z tego programu do rozliczania wynajmu.

Można też uniknąć kasy rejestrującej, jeżeli lokator wpłaci pieniądze za najem na konto bankowe wynajmującego (właściciela). Ale to niestety zbyt mało. Lokator musi wpisać tytuł przelewu lub wpłaty, który będzie jednoznacznie identyfikował płatność za najem konkretnej nieruchomości – np. „grudniowe koszty najmu mieszkania ul. Piłsudskiego 18/7”.

PS

 1. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
 2. O co chodzi ze wspomnianymi flisakami? Oni też znaleźli się na liście czynności zwolnionych pod poz. 48, ale niestety tylko ci z Dunajca 🙂
Zapisz się na listę (kliknij: śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

2 responses to “Kasa fiskalna przy najmie

 1. Ula

  4 stycznia 2018 at 08:23

  Witam, a co w przepadku jeśli zapłata za najem wpływa na konto firmy zarządzającej a dopiero potem na moje?

   
  • Bartosz Dolinkiewicz

   4 stycznia 2018 at 18:01

   Nie wiem jak inne firmy zarządzające najmem, ale my w EZHome.pl zawsze wystawiamy faktury lokatorom w imieniu właściciela nieruchomości. Pieniądze wpływają zazwyczaj na nasze wydzielone subkonto, ale z łatwością można je powiązać z konkretnym najemcą. Pewnie też sporo zależy od podpisanej umowy o zarządzanie i jej postanowień.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: