RSS

Najemca mieszkania nie płaci rachunków

10 Kwi
Najemca mieszkania nie płaci rachunków

Zadłużenie lokatora

Ogromnym problemem na rynku najmu są osoby, które podpisują umowy, przenoszą swoje rzeczy i życie do najętego lokalu i … przestają go opłacać. Jest to jedna z największych bolączek właściciela nieruchomości na wynajem – szczególnie mieszkalnej. Dlatego szczególnie, ponieważ obowiązujące w Polsce prawo sprzyja lokatorom, których nie tak łatwo można się pozbyć.

Odcinanie mediów najemcom

Dość często widuję wpisy na blogach, komentarze pod filmami youtube, oraz słyszę rozmowy ludzi, którzy chcą się bawić w wynajem, na temat pozbawiania niesfornych lokatorów różnych wygód, w celu szybkiego pozbycia się ich z mieszkania. Niestety ustawa o ochronie praw lokatorów, która niestety jest aktem nadrzędnym nad umowami najmu, bardziej dba o interesy najemcy, niż właściciela. Dlatego też nie ma się co dziwić, że ludzie zaczynają kombinować – zaczynają szukać rozwiązań, dzięki którym byliby w stanie obronić się przed złymi lokatorami w sensie minimalizowania ryzyka strat finansowych powodowanych przez tychże.

Odcięcie prądu

Jest to praktyka, która z powodzeniem może być wykorzystana w jakimkolwiek lokalu mieszkalnym na wynajem. Właściciel, na którego dostawca energii elektrycznej wystawia rachunki za prąd, idzie do biura obsługi klienta i zrywa lub wypowiada umowę o dostawę paliwa (prądu). Jeżeli lokator nie opłacał zużycia, to właściciel musi pokryć zadłużenie z własnej kieszeni, aby można było swobodnie rozwiązać umowę bez późniejszych przykrych konsekwencji.

W ciągu krótkiego czasu po wygaśnięciu umowy między właścicielem a dostawcą prądu pojawia się ekipa, która zdejmuje licznik energii. Wynajmowane mieszkanie zostaje pozbawione prądu. Lokatorzy nawet nie muszą wiedzieć, że właściciel rozwiązał umowę z dostawcą.

Najemców nagle ogarnia ciemność. Niektórzy się tym przejmą na tyle, aby zrezygnować z najmu i wychodzą z nieruchomości. Niektórym brak elektryczności może nie dać na tyle dużego impulsu do wyprowadzki. Zaopatrują się w świeczki i wprowadzają bardziej romantyczny nastrój. Właściciela zazwyczaj szlag trafia, a niekiedy sam lokal trafia pożar i skutki jego ugaszenia.

Jednak ci bardziej zaradni lokatorzy, mając umowę najmu, sami idą do dostawcy energii elektrycznej i podpisują umowę na siebie. Po kilku dniach licznik mają z powrotem założony, ale tym razem rachunki przychodzą na nich. Lepiej dla wynajmującego, jeżeli lokatorzy są dłużnikami dostawcy energii – wtedy nikt z nimi nowej umowy nie podpisze, dopóki nie spłacą zadłużenia. Ale jeżeli wcześniej nie nagrabili sobie u dostawcy, to będą się dalej cieszyć jasnością i właściciel nic im nie zrobi.

Odcięcie gazu

Z gazem jest bardzo podobnie, co z prądem. Procedura rezygnacji z umowy przez właściciela jest przybliżona. Podobnie też najemca może wziąć na siebie umowę o dostawę tego paliwa i rozliczać gaz na siebie. Jeżeli lokal jest zaopatrywany w ciepłą wodę bieżącą z miasta, to odcinanie gazu tylko po to, aby utrudnić lokatorom podgrzanie posiłków raczej ma małe przełożenie na przyspieszenie ich wyprowadzki. Najemcy bardzo łatwo poradzą sobie z tym problemem. Jeżeli mieszkanie posiada termę gazową do ogrzewania wody bieżącej, to będzie to większa sugestia.

Z odcięciem gazu jest jednak nieco inna sytuacja (dziedziny technicznej), niż w przypadku pozbawienia lokalu prądu. Musisz zdawać sobie sprawę, że zdjęty licznik gazowy dłużej niż 6 miesięcy powoduje dodatkowe czynności związane z ponownym założeniem licznika i napełnieniem rur gazem. Tymi czynnościami jest konieczność sprawdzenia szczelności instalacji gazowej, co jest obligatoryjne z wynajęciem fachowca z odpowiednimi uprawnieniami gazowymi, oraz sprawdzeniem ciągu i przewodu kominowego przez kominiarza. Jedno i drugie wiążą się z extra kosztami obciążającymi właściciela nieruchomości.

Odcięcie wody

Jeżeli bez prądu i gazu można żyć, to bez bieżącej wody już nie. Chociaż zapach boomów śpiących po klatkach świadczyć może, że jestem w błędzie. Wracając do wynajmu, to bardzo dobrym sposobem na pozbycie się kłopotliwych najemców mogłoby być zamknięcie im wody. Niestety prawo na to nie pozwala. Ze względów epidemiologicznych nie można pozbawiać mieszkańca bieżącej wody. Tyle w temacie. Więcej możesz poczytać tu ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Inne metody na wyproszenie lokatorów

Często też w sieci pojawiają się wpisy, że najlepszym sposobem na przyśpieszenie wyprowadzki lokatorów jest niekończąca się wymiana okien zimą, drzwi wejściowych, czy dokoptowanie jakiegoś upierdliwego człowieka do wynajętego mieszkania w celu uprzykrzenia życia najemcom. Musisz wiedzieć, że takie praktyki podchodzą pod prawo karne i można za to dostać do 3 lat więzienia.


Zapisz się na listę (kliknij: śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

9 responses to “Najemca mieszkania nie płaci rachunków

 1. Zbigniew Akademia Inwestowania w Nieruchomości

  15 kwietnia 2018 at 13:08

  Ja na szczęście nigdy takich środków na najemcach nie musiałem stosować. Raz jeden był problem z najemcą, który popadł w problemy finansowe i pojawił się problem z opłacaniem czynszu. Ale że relacje mieliśmy dobre to ponegocjowaliśmy i zaproponowaliśmy mu tańsze mieszkanie. Przeprowadził się i od tej pory jest ok.

   
 2. moneygrabbing

  27 kwietnia 2018 at 10:27

  W takim razie jaka jest najlepsza i zarazem zgodna z prawem metoda.
  Co polecacie?

   
 3. Roman

  25 lutego 2019 at 00:24

  Jest rozwiązanie takie: Pierwsze to wstrzymanie dostawy gazu na 5 miesięcy.Lokator wówczas nie założy licznika na siebie bo umowa cały czas trwa. Drugie to założenie licznika prądu przedplatowego. Najemcy oszustowi nie podawać kodu karty. Tym sposobem sam nie zasili się w energię elektryczną.

   
  • Bartosz Dolinkiewicz

   25 lutego 2019 at 10:48

   Problem z licznikami przedpłatowymi polega na tym, że w Polsce nie chcą już ich montować.

    
   • Roman

    25 lutego 2019 at 20:22

    Nie wiem jak jest w różnych rejonach Polski. Ja w Enea nie miałem problemu. Mieszkam w Wielkopolsce. Może w innych rejonach trzeba poszukać dostawcy który oferuje licznik przedpłaty. Fajny sposób na tą patologię. Chce prąd przelewa tobie. Ty ściągasz część zadłużenia ,a za część mu jak masz wolę zasilasz podając kod który sobie wbija na klawiaturze.

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: