RSS

Rozliczanie kosztów działalności prowadzonej w mieszkaniu

28 Gru
Rozliczanie kosztów działalności prowadzonej w mieszkaniu

Ewidencjonowanie kosztów lokalu

Przy prowadzeniu działalności w mieszkaniu masz prawo do ujmowania w koszty wydatków poniesionych w celu:

  • osiągnięcia przychodów
  • lub zachowania
  • albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jednak aby z tego prawa skorzystać, adres danego lokalu mieszkalnego musi być wcześniej ujawniony w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej).

Pozwolenie na prowadzenie działalności w mieszkaniu

W zasadzie to nie musisz specjalnie występować o jakieś pozwolenia, jeżeli jesteś np. programistą i w swoim mieszkaniu wykonujesz na komputerze prace zlecone przez swoich klientów. Również prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą polegającą np. na usługach ubezpieczeniowych, czy marketingowych, gdzie nie zatrudniasz pracowników, lecz sam wyjeżdżasz do swoich klientów, a w lokalu jedynie księgujesz faktury, czy tworzysz biznesplany na komputerze, które później drukujesz i dostarczasz do zleceniodawców, też nic nie musisz zgłaszać. Zauważ też, że sporo stomatologów przyjmuje pacjentów w swoich mieszkaniach. Oczywiście zazwyczaj lekarze mieszkają w innej nieruchomości, a w innej przyjmują pacjentów. Możesz mieć firmę zarejestrowaną w mieszkaniu i być operatorem koparki lub w piwnicy trzymać narzędzia potrzebne do przeprowadzanych remontów na nieruchomościach klientów. W zasadzie to wszystko wynika z charakteru prowadzonej przez Ciebie działalności. Powyższe przykłady nie wymagają zmiany sposobu użytkowania lokalu. Mieszkanie jest idealnym rozwiązaniem dla start-up’ów oraz małych firm.

Koszt utrzymania mieszkania

Będąc właścicielem lokalu mieszkalnego zapewne dobrze wiesz, że generuje on koszty, które co miesiąc należy opłacać. Są to koszty związane z utrzymaniem lokalu do których wlicza się koszty stałe, jak i zmienne. Stałym kosztem będą comiesięczne opłaty wnoszone na konto wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, w tym również zaliczki na eksploatację mediów tj. woda, czy ogrzewanie. Również stałym kosztem są opłaty za zużycie energii elektrycznej i ewentualnie gazu.

Podział kosztów

Problem polega na dobrym rozliczeniu kosztów przypadających na działalność gospodarczą. Można to zrobić oddzielając, czy wręcz rozdzielając koszty związane z mieszkaniem i koszty związane z prowadzeniem DG. Jak tego dokonać? Najprościej i chyba najsensowniej jest wydzielić z mieszkania jakąś powierzchnię, która będzie użytkowana stricte do celów prowadzenia działalności. Dla przykładu może to być osobny pokój/pomieszczenie lub jego część. Można wyobrazić sobie informatyka siedzącego przy biurku, non stop klepiącego w klawiaturę komputera. Obok biurka może stać komoda na segregatory z dokumentami firmowymi i drukarka. W zasadzie to wystarczy, aby informatyk mógł z powodzeniem prowadzić działalność. No, oczywiście stałe łącze z internetem też będzie niezbędne, ale to może przedsiębiorca wziąć na firmę (podpisać umowę na firmę).

Osobna powierzchnia

Dlaczego akurat taki sposób jest dobry? Ponieważ wiele czynników wpływających na wartość powstałego kosztu jest związana z powierzchnią użytkową. Zarządca pobiera wynagrodzenie od metrażu, od metrażu płaci się również zaliczki na ogrzewanie. Te 2 składowe mają ogromny wpływ na wysokość łącznych comiesięcznych kosztów.

Udział kosztów działalności w ogólnych kosztach mieszkania

Mając wydzieloną z lokalu mieszkalnego powierzchnię (to nie musi być linia, ani też nie musisz wstawiać ogrodzenia między łóżkiem a biurkiem) pod prowadzenie działalności gospodarczej, można w prosty sposób obliczyć jej procentowy udział do całości.

Przykład

Jeżeli Twoje mieszkanie ma 100 m2, a pod DG będziesz użytkował pokój 20 m2, to będziesz miał 20% udziału kosztów. Jeżeli w miesiącu czerwcu wszystkie koszty związane z nieruchomością wyniosły 600 zł, to 20% tej kwoty daje wartość 120 zł, które to możesz wpisać w koszty prowadzonej działalności, ponieważ stanowią koszt uzyskania przychodów.

Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, i wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych.
13 listopada 2018 r. (sygn. DPP7.8220.20.2018.CRS)

Obowiązek rzetelnego rozliczenia

Przedsiębiorca musi rozliczyć wydatki związane z prowadzeniem firmy w prywatnym mieszkaniu poprzez sporządzenie dokumentu (np. w formie oświadczenia), w którym określi, w jakiej części (procencie, współczynniku) wydatki związane z eksploatacją lokalu będą rozliczane w kosztach podatkowych. Taki dokument powinien określać ogólną powierzchnię lokalu mieszkalnego oraz powierzchnię faktycznie przeznaczoną na cele firmy.

Wydatki związane z opłatami za media, w tym ogrzewanie, podlegają księgowaniu w kolumnie 13 podatkowej księgi Pozostałe wydatki. Kolumna 13 jest przeznaczona bowiem do księgowania wydatków takich jak czynsz za lokal, opłaty za energię elektryczną, gaz, wodę, c.o., opłaty za telefon.

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółowo normują, w jaki sposób zaksięgować opisane wydatki. Na podstawie §14 ust.1 rozporządzenia przedsiębiorca powinien sporządzić dokument (tzw. dowód wewnętrzny), który powinien określać przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu (wydatku). Dowód powinien być zaopatrzony w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków. Podstawą do sporządzenia dowodu wewnętrznego będzie np. FV za ogrzewanie czy dokument wystawiony przez wspólnotę mieszkaniową wskazujący na wysokość kosztów ogrzewania. Stosownie do §14 ust.2 pkt 7 rozporządzenia podstawą do sporządzenia dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

Źródło: https://www.podatki.biz/artykuly/ewidencjonowanie-kosztow-ogrzewania-przy-prowadzeniu-dzialalnosci-w-mieszkaniu_4_33747.htm

Program do rozliczenia kosztów mieszkania

Podatnik jest zobowiązany rzetelnie rozliczyć się z kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale przy tym może takie koszty legalnie stworzyć we własnym mieszkaniu. Jest to dobra informacja dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę w biznesie, lub chcą maksymalnie ograniczyć koszty działalności, przenosząc jej część lub całość do swojego domu, zamiast wynajmować lokal od osób trzecich i płacić dodatkowo czynsz najmu.

Każdy taki przedsiębiorca może skorzystać z programu System Rozliczania Wynajmu V1 lub V2, aby rzetelnie wyliczyć wszystkie koszty mieszkania na każdy miesiąc w roku. Program zapewnia rzetelność wyliczeń i w razie potrzeby twarde dowody na ich poparcie np. w czasie kontroli US.

Tak to wygląda z pozycji dołączanych do programu księgowego (kliknij link a otrzymasz 10% rabatu) dokumentów:

OGÓLNE KOSZTY MIESZKANIA W DANYM MIESIĄCU

PROCENTOWY UDZIAŁ KOSZTÓW FIRMY W KOSZTACH MIESZKANIA

rozliczenie mieszkania rozliczenie kosztów mieszkania

Program wylicza wszystkie koszty mieszkania w oparciu o dane, jakie użytkownik wprowadzi (cena energii, cena gazu, koszty zarządcy, śmieci, windy, cena wody ciepłej/zimnej, ogrzewania, itd). Pod koniec miesiąca użytkownik wpisuje faktyczne zużycie mediów (gaz, woda, prąd) i tworzy miesięczne rozliczenie mieszkania. Użytkownik programu otrzymuje w ten sposób zestawienie z uwidocznionymi stawkami i wartość ogólną, stanowiącą koszt łączny. Na tej podstawie przedsiębiorca robi dokument (w WORD’zie), w którym wypisuje łączne koszty i od razu szybko oblicza procent obciążający działalność firmy. Te 2 dokumenty należy załączyć w KPiR, bowiem są one dokumentami księgowymi – tzw. dowody wewnętrzne. Przedsiębiorca jest w stanie wykazać, na każdą okoliczność (np. zapytanie ze strony US), jakie stawki w danym miesiącu obowiązywały i jakie było zużycie mediów; czyli wszystkie czynniki wpływające na wielkość kosztu ogólnego.


Zapisz się na listę (kliknij: śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 28 grudnia 2018 w Nieruchomości, Prawo dotyczące nieruchomości

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: