RSS

Ile kosztuje utrzymanie domu a mieszkania

10 Lu
Ile kosztuje utrzymanie domu a mieszkania

Koszty stałe nieruchomości

Każda nieruchomość obarczona jest opłatami. Do musowych należą m.in. obciążenia podatkiem od nieruchomości. Niemniej w Polsce jest to jeszcze dość niski pułap, w porównaniu z krajami Zachodnimi, gdzie podatek liczy się od wartości. Ogólnie podatek od nieruchomości mieszkalnych jest nieporównywalnie mniejszy, niż od nieruchomości komercyjnych. Niestety przepisy wymagają, aby go płacić. Kolejnym kosztem stałym są koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Tu jest spora rozbieżność, którą za chwilę pokażę na przykładach. Mnóstwo lokali mieszkalnych na polskim rynku znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowych lub wchodzi w skład wspólnot mieszkaniowych, którymi zarządzają firmy zewnętrzne. Kwoty wpłacane na konta zarządców stanowią mniej więcej 50% wszystkich pozostałych kosztów. Do kosztów stałych należy też zaliczyć wszystkie opłaty stałe związane z podłączonymi mediami, jak licznik energii elektrycznej, gazu, czy wodomierze lub ciepłomierze. Czy się jest w mieszkaniu, czy wyjechało się na pół roku w podróż i nie ma zużycia prądu, to te koszty i tak są naliczane.

Koszty zmienne nieruchomości

Do tej kategorii można zaliczyć wszelkie koszty związane z faktycznym zużyciem wody, ciepła, prądu, czy gazu. Jeżeli nie korzystamy z mieszkania, ponieważ jesteśmy na wakacjach, to wodomierz przestaje się kręcić ze względu na nie puszczanie wody. Innymi słowy występuje zerowe zużycie mediów.

Roczne koszty mieszkania

Ponieważ, jako zarządca wynajmem, mam pełen wgląd do rozliczeń wielu lokali mieszkalnych, to podam przykłady kilku, które zobrazują koszty zapłacone w ciągu roku kalendarzowego:

  • Mieszkanie w kamienicy 83 m2, wysokość ok 3,5 m, 3 pokoje, dość słabe docieplenie ścian zewnętrznych, wymienione okna, własne ogrzewanie gazowe – w tym ciepła woda użytkowa, firma zarządzająca, zamieszkałe przez 2 osoby dorosłe i 2 dzieci

Mieszkanie w kamienicy - koszty

  • Mieszkanie w budynku wielomieszkaniowym, parter, 32 m2, 2 pokoje, okna PCV, terma gazowa do podgrzania wody, firma zarządzająca, zamieszkałe przez 2 osoby dorosłe, comiesięczne zaliczki na ogrzewanie:

Koszty mieszkania

  • Mieszkanie w budynku wielomieszkaniowym, II piętro, 36 m2, 2 pokoje, okna PCV, brak gazu, firma zarządzająca, zamieszkałe przez 2 osoby dorosłe i 1 dziecko, nowe budownictwo, comiesięczne zaliczki na ogrzewanie:

Koszty mieszkania

  • Mieszkanie w niskim budynku wielomieszkaniowym, II piętro, 38 m2, 2 pokoje, okna PCV, brak gazu, firma zarządzająca, okazjonalnie zamieszkałe przez 2 osoby dorosłe (50% w roku), nowe budownictwo, comiesięczne zaliczki na ogrzewanie:

Koszty - mieszkanie

  • Mieszkanie w wieżowcu, X piętro, 60 m2, 3 pokoje, okna PCV, lokatorzy sami opłacają gaz (brak wglądu w koszty), spółdzielnia mieszkaniowa, zamieszkałe przez 2 osoby dorosłe i 2 dzieci, wielka płyta, comiesięczne zaliczki na ogrzewanie:

Mieszkania koszty

PS
Powyższe zestawienia kosztów zostały wygenerowane z programu do rozliczania wynajmu.

Wnioski

Każde z przedstawionych mieszkań różni się od siebie wielkością, ilością osób zamieszkałych, typem budynku, piętrem, czy sposobem zamieszkania/pomieszkiwania czasowego. Należy również zauważyć, iż niektóre lokale mieszkalne są w budynku z windą, gdzie płaci się extra za dźwig osobowy (koszt stały), jak też należy brać pod uwagę, iż wywóz nieczystości rozliczany jest wedle osób zamieszkałych, co w przypadku mieszkania wynajmowanego 2 osobom jest dwukrotnie niższy, niż wynajmowanego czteroosobowej rodzinie. W przypadku mieszkań zazwyczaj za ogrzewanie płaci się zaliczkowo w każdym miesiącu; w zależności od zimy i oczywiście strat ciepła (np. poprzez działania lokatora) powstaje nadpłata lub niedopłata.

W każdym razie można zauważyć, iż koszty zarządcy są bardzo wysokie w porównaniu z innymi kosztami. Nawet po odjęciu wywozu śmieci, czy opłaty za windę, koszty są nadal wysokie.

Roczne koszty domu jednorodzinnego

Jeżeli przeprowadzić rodzinę lub parę lokatorów z mieszkania do domu, to raczej można by było zaobserwować podobny stan zużycia wody, czy energii elektrycznej. Być może w domu byłby nieco wyższy koszt prądu, ponieważ zazwyczaj występuje więcej pomieszczeń, które należy doświetlić i nieraz zapomina się o wyłączeniu światła przy opuszczaniu danego pomieszczenia. Koszty wywozu nieczystości pozostają raczej też bez zmian. Lokatorzy w mieszkaniu nie będą mniej razy się kąpać, niż w domu, więc zużycie wody też będzie bardzo zbliżone.

W przypadku ogrzewania to w domu jednorodzinnym mieszkańcy mają ogromny wpływ na koszty ciepła. Czy to gaz, czy drzewo, czy też węgiel, to tak, czy inaczej, to lokatorzy mogą rozliczać się na bieżąco i obserwować wydatki. W 2018 r. znajomy wydał na ogrzanie gazem domu mniej, niż mieszkańcy kamienicy – pierwszy przytoczony przykład powyżej. Co ciekawe to to, iż

  • dom był dwukrotnie większy, niż mieszkanie; czyli miał 160 m2 powierzchni użytkowej, a zużycie gazu było mniejsze, niż w 83 metrowym lokalu mieszkalnym
  • średnia temperatura w domu była wyższa o 2 stopnie C, niż w opisywanym mieszkaniu.

Oczywiście dużo wspólnego z tymi kosztami miał fakt dobrej izolacji ścian domu w stosunku do mieszkania. Niemniej nadal to robi na mnie wrażenie, że ogrzanie domu może być tańsze, niż większego mieszkania w kamienicy czy bloku.

Będąc właścicielem domu zazwyczaj nie ma się firmy zarządzającej, której trzeba płacić comiesięczną eksploatację. Jeżeli firma pobiera 2 zł/m2 powierzchni mieszkania, to przy 83 metrowym lokalu płatność za samo wynagrodzenie firmy wynosi 166 zł miesiąc w miesiąc, co daje kwotę roczną na poziomie prawie 2 tys PLN.

Właściciele domów narzekają, że ponoszą spore wydatki na bieżące naprawy. A przy mieszkaniach w spółdzielniach, czy wspólnotach odciągane są kwoty na fundusz remontowy. Różnica polega na tym, że właściciel domu może sobie odkładać 100 zł miesięcznie i pod koniec roku uzbierać 1,2 tys na remonty i tyle też wydać; natomiast właściciel mieszkania zbiera pieniądze na funduszu remontowym, ale ma często b.ograniczone prawo w zarządzaniu tą kwotą (niepomyślne uchwały, różne zdania współwłaścicieli).

Wnioski

Właściciel domu sam sobie jest sterem, okrętem i żeglarzem. Korzysta 100% z prawa własności. Przy tym nie dzieli się pieniędzmi z zarządcą. Jest w stanie utrzymać dwukrotnie większy dom (metraż) w tej samej cenie, co mieszkanie.


Zapisz się na listę (kliknij: śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: