RSS

Inflacja ceny najmu mieszkania

29 Wrz
Inflacja ceny najmu mieszkania

Inflacja – co to takiego

Kilka lat temu zrobiłem 2 filmiki, w których szczegółowo i bardzo obrazowo ukazałem czym jest inflacja

Inflacja i podatki

 

Wszystko na temat inflacji

Kiedy podwyższać czynsz

W zasadzie to wynajmujący decyduje o cenie za jaką ktoś inny korzysta z nieruchomości. Nie ma żadnej zasady. Oczywiście jedyną zasadą jest zachowanie zapisów umowy najmu. Jeżeli wynajmujący dał sobie tam furtkę pozwalającą na podniesienie czynszu w trakcie trwania umowy – to może z niej skorzystać. Zawsze też wynajmujący może wypowiedzieć aktualną umowę najmu i podpisać z najemcą kolejną – ze zwiększonym czynszem. O tym będzie nieco później.

GUS podaje, iż inflacja w Polsce „podskoczyła” do poziomu 2,9% w ujęciu rocznym. Brzmi dumnie. Lecz jak człowiek rozejrzy się dookoła, to uświadomi sobie, że jeszcze w zeszłym roku za:

  • 1 kg pietruszki płacił 2 zł a w 2019 r. już 12 zł;
  • 1 litr paliwa kosztował 4,5 PLN, a teraz na stacji trzeba wydać ponad 5 PLN;
  • 2 lata temu ponad 100 metrowy dom można było postawić do stanu surowego otwartego w cenie 50-70 tys, a teraz wychodzi ok 150 tys PLN;
  • parę lat temu fachowiec brał za remont mniejszej łazienki w bloku 2-3 tys, a w danej chwili wynagrodzenie zaczyna się od 5 do kilkunastu tysięcy złotych.

inflacja

Jeżeli więc czujesz, że za ten sam czynsz najmu możesz sobie pozwolić na o wiele mniej, niż rok, czy 2 lata temu, to … podwyższ czynsz lokatorom.

Należy również sprawdzać rynek najmu. Ponieważ jak podniesiesz najemcy czynsz, to może on poszukać sobie podobnej nieruchomości po lepszej cenie najmu i … będziesz miał pustostan. Jeżeli w Twoim mieście dużo osób zaczęło bawić się w wynajem i na lokalnym rynku pojawiło się wiele nieruchomości, to będzie trudniej utrzymać lokatora po podwyżce.

Taki trend obserwuję od ok roku w Krakowie, gdzie w przeciągu kilku lat narobiło się mnóstwo apartamentów na wynajem dobowy. Rynek został nasycony. Teraz szukając fajnego mieszkania na 2-3 dni w dawnej stolicy, mogę znaleźć takie za mniej, niż w gorszym standardzie w jakimś Wiórkowie. To, że ceny wzrosły diametralnie w całej Polsce, nie oznacza, że możesz żądać wyrównania od najemcy. To rynek ustala zasady. Jeżeli jest czegoś dużo – cena tanieje.

O ile podwyższać czynsz najmu

Musisz sam wyczuć lokatora, aby go nie spłoszyć. Na pewno podwyżka inflacyjna, czyli o 2-3% raczej nie powinna przerazić najemcy, ale czy jak wynajmujesz kawalerkę za 1.000 zł, to opłaca się Tobie zmieniać umowę aneksem zwiększającym Twoje wynagrodzenie o 20 zł? Jak już ja bym zwiększył o 100 zł, co daje 10% więcej co miesiąc, czyli na koniec roku będziesz miał jakby 1 miesiąc z górką więcej.

Przelicz też sobie dokładnie, gdybyś podwyższył o 100 zł, i jakby najemca się na to nie zgodził, to zakładając pewien okres czasu na znalezienie kolejnego odpowiedniego najemcy, kiedy zwróci się Ci ta podwyżka? Pamiętaj, że jak nie ma lokatora, to nie dość, że nie otrzymujesz pieniędzy za wynajem, to jeszcze Ty musisz płacić rachunki i koszty utrzymania nieruchomości.

Zapisy umowne

W swoich umowach stosuję, a właściwie to stosowałem, taki zapis:

Wynajmujący zastrzega sobie prawo do podniesienia kwoty czynszu najmu, wymienionego w ust. 1, maksymalnie raz w każdym roku kalendarzowym, o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (stopień inflacji) ogłaszany przez GUS.

Stosowałem, ale już nie stosuję. Dlaczego? Ponieważ nigdy z tego nie skorzystałem. Umowy robię roczne, więc jak zechcę lub inwestor wyrazi chęć podniesienia wynagrodzenia za użyczenie nieruchomości – to podwyższam takie wynagrodzenie i wpisuję je w nową umowę najmu. Podniesienie czynszu najmu jest wynikiem, a w zasadzie to raczej odpowiedzią na zaistniałą sytuację gospodarczo-ekonomiczną. Lokator nie powinien być tym zdziwiony, ale pamiętaj, że zawsze może się nie zgodzić na podwyżkę.


Zapisz się na listę (kliknij: śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 29 września 2019 w Nieruchomości, Płatności dotyczące nieruchomości, Wynajem

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

One response to “Inflacja ceny najmu mieszkania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: