RSS

Niedopłata za centralne ogrzewanie przy wynajmie

15 Kwi
Niedopłata za centralne ogrzewanie przy wynajmie

Centralne Ogrzewanie

W skrócie CO. W Polsce jest to jedno z największych obciążeń finansowych w kosztach utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym. Specjalnie napisałem o „stanie niepogorszonym” ponieważ zawsze można zrezygnować z kosztu ogrzewania, ale to może mieć kiepski oddźwięk na danej nieruchomości. Pisząc nieruchomość mam na myśli raczej lokal mieszkalny w budynku wielomieszkaniowym, niż magazyn, czy tym bardziej działkę gruntu. Również muszę zaznaczyć, iż CO, o którym będzie dalsza część artykułu, to nie piec węglowy, czy kamienica z własną kotłownią, lecz tu akurat mam na myśli system grzewczy zupełnie niezależny od właściciela nieruchomości, a wchodzący w skład instalacji wewnętrznej budynku, stając się tym samym częścią wspólną.

Sezon grzewczy

Mieszkając w Polsce zapewne zdajesz sobie sprawę, że jak tylko przychodzą chłodne jesienne dni, to CO zostaje uruchomione (przeważnie wrzesień/październik), a gdy tylko robi się cieplej (kwiecień) na dworze (na polu – dla tych z Krakowa) to CO zostaje zakręcone. Reasumując okres grzewczy trwa w naszym kraju dość długo – min. pół roku.

Rozliczenie CO

Nie będę rozwodził się na temat wysokości i składowych kosztu centralnego ogrzewania, ponieważ to kiedyś już dokładnie opisałem.

Jest początek kwietnia. Od jakiegoś czasu (gdzieś od początku marca) zaczęły spływać do mnie rozliczenia CO za poszczególne mieszkania, którymi zarządzam (EZHome.pl). Wszystko uzależnione jest od wielu czynników, ale przede wszystkim od mocy przerobowych firm zajmujących się rozliczaniem kosztów za zużyte ciepło służące do ogrzania domostw. W Polsce jest to tak skomplikowane, że większość zarządców nieruchomości wynajmuje specjalistyczne firmy do rozliczeń CO. Niektórzy rozliczają lokale wg roku obrachunkowego – czyli od początku stycznia do końca grudnia (gdzie są spisywane lub np. radiowo sczytywane stany podzielników w mieszkaniach i na częściach wspólnych). Niektórzy rozliczają sezonem grzewczym – np. od początku października do końca marca roku kolejnego. Ale też spotkałem zarządców, którzy rozliczają CO od czerwca do czerwca roku następnego.

Optymalizacja kosztów ogrzewania mieszkania

Ten wpis poświęcony jest oszczędzaniu pieniędzy na ogrzewanie. I wcale nie mam na myśli wyłączania CO zimą, aby jak najmniej kosztów się nabiło 🙂 Ponieważ energia cieplna jest bardzo droga, to optymalne zarządzanie tą energią (centralnym ogrzewaniem) może dać znaczne korzyści finansowe użytkownikowi bez uszczuplania komfortu użytkowania ogrzewanego mieszkania.

Użytkownikiem może być sam właściciel lokalu mieszkalnego lub mieszkaniec (np. syn, czy kochanka), albo jak najbardziej najemca, któremu wynajęto mieszkanie.

Kilka dobrych porad

Porozmawiaj z lokatorami na temat korzystania z mieszkania. Szczególnie chodzi o wietrzenie. Wiedz, że jeżeli zostawi się okno rozszczelnione, to grzejnik automatycznie się włącza. To samo dotyczy okna otwartego. Nie jest ważne na jakim stopniu ustawimy regulator na kaloryferze (czy nawet go w ogóle zakręcimy). Głowica na grzejniku ma to do siebie, że jak „wyczuje” zimno, to samoczynnie zaczyna dogrzewać pomieszczenie. Dlaczego? Ano dlatego, aby nie dopuścić do zamarznięcia całej instalacji grzewczej (pionu), co wiązałoby się z odcięciem od źródła ciepła również innych lokali i ich mieszkańców.

Dlatego bardzo ważne jest wietrzenie mieszkania zimą intensywnie, ale krótko!! Czyli otwarcie okien na oścież na max 2-3 min!! W tym czasie powietrze wewnątrz całkowicie się wymieni, a głowice na grzejnikach nie zareagują. Zimne świeże powietrze, które wleci do pomieszczeń, bardzo szybko nagrzeje się od rzeczy wewnątrz.

Najgorsze jest pozostawienie uchylonego okna (w okresie grzewczym) na dłuższy czas. Zauważyłem, iż kilku moich lokatorów zostawiało uchylone lufciki lub też rozszczelnione skrzydła okienne na okres, gdy byli w pracy. W takim wypadku ciepło z grzejnika wychodzi na zewnątrz, a licznik cały czas chodzi i nalicza rachunki. Mieszkanie się niepotrzebnie wyziębia i dotarcie do żądanej temperatury trwa o wiele dłużej, pociągając spore koszty związane z poborem ciepła. W tych mieszkaniach było zużycie wyższe od 1,5 do 2 razy w porównaniu do innych wynajętych lokali o podobnym metrażu, znajdujących się w tej samej lokalizacji.

PS

W kolejnym artykule postaram się dać Tobie kilka rad, jak możesz uchronić się przed spłacaniem czyjejś niedopłaty za CO – jak choćby standardowy przypadek, gdy lokator wyprowadzi się przed otrzymaniem rachunku za ogrzewanie.


Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
 

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: